Įteikti sau pažinimo dovaną: kaip galime geriau suprasti, kas vyksta mūsų vidiniame pasaulyje?

Kiekviena diena – pilna įvairiausių jausmų, iššūkių ir dirgiklių. Kartais automato režimu pragyvename ir nė nepastebime, kaip vėl pyktelėjome, vėl pradėjome save kaltinti, ir vėl nuotaika subjurusi. Kasdien yra nesuskaičiuojama galybė priežasčių, kodėl galėtume būti paniurę, kaip ir tapačiai – džiaugsmingi. Įprasta savo vidinės būsenos pojūčius ir reakcijas „nurašyti“ aplinkai ir kitiems: „Jis mane supykdė“, „Gyvenimas sunkus...“, „Ji labai ilgai vėlavo!“ – ir panašūs pasiteisinimai, dėl ko jaučiamės taip, kaip jaučiamės.

Skaityti daugiau ...

Egoizmas – modernėjančio pasaulio rykštė ar/ir mano pasirinkimas?

Šiandien vis daugiau žmonių turi polinkį save laikyti svarbiu arba svarbiausiu, siekia tik geriausių paslaugų, nori turėti gražiausią šeimą, prabangiausią automobilį, sąskaitoje daugiau pinigų negu kaimynas... Girdimos tokios frazės kaip: „ar man užteks?“, „man nesvarbu“, „man nerūpi“, „koks skirtumas, kaip jis jaučiasi“, „kad tik man būtų gerai...“ verčia susimąstyti ir paklausti savęs, ar iš tiesų esu svarbesnis už kitus? Kokią teisę turiu gauti daugiau nei kitas? Kokią įtaką rūpinimasis tik savo poreikiais daro mūsų savijautai? Kaip išmokti gyventi pastebint ir kitus? Į šiuos klausimus ir bandysime atsakyti šiame straipsnyje.

Skaityti daugiau ...

Poreikiai ir jų vaidmuo mūsų gyvenime

Tikriausiai ne vienas iš mūsų esame girdėję apie garsiąją A. Maslow poreikių piramidę. Ši piramidė puikiai atskleidžia poreikių hierarchiją mūsų, žmonių, gyvenime. Pabandykime ją prisiminti. Piramidės apačioje yra išsidėstę fiziologiniai poreikiai, tokie kaip maitinimasis, miegas, homeostazės organizme palaikymas ir t.t. Viršuje fiziologinių poreikių rikiuojasi saugumo poreikiai. Tai saugumas, apimantis sveikatą, darbą, turtą, šeimą. Virš saugumo poreikių galime rasti meilės ir priklausymo poreikius. Tai yra draugystė, šeima, seksualinis intymumas. Po šių poreikių reiškiasi pagarbos t.y., savigarbos, pasitikėjimo savimi, pagarbos, gaunamos iš kitų poreikis. Na o aukščiausia vieta atitenka savirealizacijos poreikiui – kūrybiškumui, savo gebėjimų įprasminimui, talentų išraiškai. Galima net pasiklysti tokioje poreikių gausoje, o kur dar spėti suvokti, kuris iš poreikių yra patenkintas, o kuris ne? Visgi galime likti ramūs: mūsų organizmas – protinga sistema, žinanti ir suprantanti, ko mums labiausiai reikia. Ir jei nors vienas poreikis, pradedant nuo fiziologinių ir baigiant savirealizacijos poreikiu, nebus patenkintas, mes tikriausiai tai greitai pajusime.

Skaityti daugiau ...

Mokykla kompiuterio ekrane

Pandemijos pradžioje Sveikatos sistema susidūrė su paslaugų teikimo sunkumais ir personalo trūkumu. Tačiau, ne ji viena. Kiek galėdama Švietimo sistema bandė išsilaikyti ir pamokas vykdyti įprastu režimu. Buvo greitai pereita prie nuotolinio darbo pagal galimybes. Vis dėlto, antrasis karantinas kiek ryškiau atskleidė kylančią vaikų motyvacijos problemą nuotolinio mokymosi atžvilgiu. Pavyzdžių, kaip vaikai mato, reaguoja į nuotolinį mokymąsi (bei kaip sukčiauja), galima pamatyti šiuo metu populiarioje platformoje „Tik Tok“. Pavyzdžiui, vaikai filmuoja, kaip specialiai atsijungia nuo wifi ryšio, o mokytoją informuoja, kad netikėtai dingo internetas. Tai leidžia spėti, kad vaikams, kuriems mokymosi procesas buvo sunkus dar prieš pandemiją, dabartiniu laikotarpiu gali tapti tik dar opesne problema.

Skaityti daugiau ...

Audra vandens buteliukyje

Noriu būti vanduo, nes vanduo man reiškia laisvę. Laisvę būti kuo noriu, koks noriu ir kaip noriu. Galiu būti kietas kaip ledas – apsiginti, būti ledo siena. Galiu būti lietus – verkti kada jaučiu, kad reikia. Kartais noriu būti ir jūros vanduo, kuris audringą dieną yra blaškomas, nes būna – noriu išjausti, ko manyje jau yra per daug.

Skaityti daugiau ...

Kaip sąmoningai išjausti būtį? Kvietimas gyventi

Dažnai mūsų protas būna apkrautas bereikalingomis mintimis, kurių – ištisa begalybė. Pripažinkim, tai išties gali varginti. Taip norėtųsi paimti ir bent minutėlei kitai išjungti visą šį galvoje dirbantį mechanizmą – akimirkai atsijungti ir pailsėti. Visgi net užmerkus akis ir bandant atsipūsti minčių srautas pasipila dar didesne jėga tarsi koks nesibaigiantis vandens tekėjimas. O ką jau kalbėti apie tai, jog kiekvienos atliekamos veiklos metu būname lyg išskridę – mintis veja mintį, o mes taip ir nepastebime, kaip pavalgėme, atsidūrėme visai kitoje vietoje ar staiga netikėtai užbaigėme darbus.

Skaityti daugiau ...

Paleisti tam, kad sugebėtume kurti. Kaip galime statyti ant to, kas jau pastatyta?

 

Gyvenime norime daug įvairiausių dalykų, turime skirtingų svajonių, siekiame laimės, meilės ir džiaugsmo, tačiau vis susiduriame su nematoma siena, su kažkokiais trukdžiais, neleidžiančiais išlaisvėti ir pajusti tuos tyrus jausmus savy. Taip pamažu vis kyla įtampa, mums nepavyksta, nors ir bandome kaskart vėl iš naujo, tačiau atrodo, kad kovotume su vėjo malūnais, nes kiek stengiamės, kiek svajojame, galvojame, kalbame ir darome –  atrodo, vis kažko negana, vis ta laimė žengia priešais mus, vis tas džiaugsmas keliais ėjimais toliau mūsų. Atrodo, belieka tik rankas nuleisti…

Skaityti daugiau ...

Kodėl reikėtų atsisakyti pasitikėjimo savimi piliulės?

Jeigu kada nors bus išrasta piliulė, kurioje bus talpinama pasitikėjimo savimi dozė, vertėtų jos atsisakyti. Prie gero yra greitai priprantama. Ir tokia „dovana“ greitai taptų nauja priklausomybės sritimi. Suvartojus pasitikėjimo savimi piliulę tik svarbiais atvejais, tas slenkstis pamažu imtų keistis, žemėti. Nebeliktų noro stengtis pačiam, užtektų dirbtinio pasitikėjimo savimi.

Skaityti daugiau ...

Atėjo laikas stoti už savojo gyvenimo vairo: laimė ar skausmas, džiaugsmas ar liūdesys? Renkiesi TU

Vėl darbų milijonas. Vėl jauti kylantį nerimą. Nusivylimas, besislepiantis už kampo, jau laukia, o pesimistiška nuotaika ne dažnas svečias, o nuolatinis gyventojas. Pažįstama situacija? Ką daryti, jog pagaliau pajustum vidinį pasitenkinimą ir pradėtum gyventi tokį gyvenimą, kokio visada norėjai?

Skaityti daugiau ...

Kaip nepasiklysti tarp begalės psichologinių patarimų ir atrasti tai, kas tinka būtent JUMS?

Gyvename 21-o amžiaus technologinėje visuomenėje, kur vos per keletą sekundžių interneto naršyklėje įvedus reikiamą klausimą prieš akis iškyla daugybė atsakymų. Patarimų įvairovė varijuoja nuo A iki Ž. Ne išimtis ir pasiūlymai psichologinėmis temomis. Vienas savo srities specialistas, pavyzdžiui, didelę patirtį turintis psichologas, siūlo daryti taip, kitas, teikiantis pirmenybę praktiniams dalykams, šiuos patarimus sutrypia su žemėmis ir siūlo išbandyti visai ką kita. Nuo gausos, atrodo, gali ir galvą pradėti skaudėti, o ką jau kalbėti apie motyvaciją išbandyti visus šiuos dalykus... Tad kaipgi nepasimesti tarp šios psichologinių patarimų įvairovės? Ir kaip tarp šios pasirinkimų gausos atrasti būtent tai, kas būtų tinkama jums asmeniškai?

Skaityti daugiau ...

Save suprasti reikia daugiau nei vieną kartą

Pasakos – kam jos skirtos?

Ar žinote, kam yra skirtos pasakos? Greičiausiai, pirma į galvą šovusi mintis - “vaikams”. Kitas mintis galėjo būti - “kad mus kažko išmokytų”. Taip, dažniausiai pasakos skirtos vaikams. Jomis stengiamasi papasakoti ne tik apie konkrečius įvykius, žmonių elgesio motyvus, žmonių charakterius, bet ir supažindinti su moralinėmis dilemomis.

Skaityti daugiau ...

Intuicijos paslaptys

Nuojauta kužda, ilgesys šnabžda, pamiršta svajonė tyliai niūniuoja. Jei nemokėsi įsiklausyti, kaip juos išgirsti? Nuojauta ar intuicija – dažnai skamba, kaip pasaptingas reiškinys, kuris nežinia kaip reiškiasi mūsų gyvenime. Tačiau ji yra kiekviename iš mūsų ir kužda atsakymus kiekvieną dieną, tereikia ją išgirsti! O kaip tai padaryti?

Skaityti daugiau ...

Keisti pasaulį rytinių ritualų dėka – misija įmanoma

Pasaulis toks spalvingas – tiek daug skirtingų žmonių, pojūčių, patirčių, jausmų, įvykių – visko – tiek lengvesnių, tiek sunkesnių iššūkių keliančių dienų. Kai kurie žmonės sugeba kiekvieną iššūkį priimti kaip galimybę – pamoką, iš kurios gali pasimokyti ir tobulėti, judėti į priekį, o kai kurie – piktžodžiauja it niurgzliai ir temato juodas gyvenimo spalvas bei kaltina visus esančius aplink. Žinoma, yra ir viduriukas, kuomet galime būti tiek pirmu, tiek antru atveju aprašyti žmonės, priklausomai, kaip tą dieną jaučiamės. Aišku viena – bet kokiu atveju norime pokyčių. Tad ką daryti, kad gyvenimas būtų kitoks? Kaip jį pakeisti?!

Skaityti daugiau ...

Jaustis laimingu – misija įmanoma. 10 nesudėtingų, bet reikšmingų būdų kasdienei laimei ugdyti

Laimės paieškos – tai nebūtinai ilga ir sunki kelionė vienintelio tikslo link. Psichologai kaip susitarę kartoja, jog laimė prasideda įpročių formavimu, kai į savo aplinką ir įvykius išmokstame reaguoti tinkamai (daugiau apie tinkamą reagavimą skaitykite ČIA). Todėl ir mes pateikiame 10 nesudėtingų, bet veiksmingų praktikų, kurias verta įsisąmoninti. 

Skaityti daugiau ...

Beviltiškumo jausmas: noriu sau padėti, bet nežinau kaip

Kartais būna dienų kaip tyčia pernelyg niūrių, kad jų metu būtų galima kažką nuveikti. Bet būną ir taip, kad dienos virsta savaitėmis, o šios – mėnesiais... Kartais sunku atrodo net įkvėpti, o ką jau bekalbėti apie lipimą iš lovos, pasėdėjimą ant žolės ar suoliuko lauke, stebint praeivius ir mėgaujantis akimirkos skoniu. Natūralu kartais „iškristi“ iš gyvenimo, nes nuolatinis bėgimas nežinia kur vargina ir apsunkina ne tik kūną, tačiau ir mintis.

Skaityti daugiau ...

Kaip pasirinkti profesiją? Profesijos pasirinkimo žingsniai pagal FIT4

Profesijos pasirinkimas nėra vienkartinė užduotis. Tai greičiau procesas, kuris tęsiasi visą gyvenimą. Jau ne vienerius metus konsultuoju vaikus ir jų tėvus profesijos pasirinkimo, pašaukimo atradimo ir kitais su karjera susijusiais klausimais. Šio darbo patirtis kartu su FITIN komanda padėjo sukurti karjeros pasirinkimo žingsnių modelį FIT4 („Rask savo kelią“).

Skaityti daugiau ...

Kaip Jonas susirgo pačia populiariausia liga

26 metų Jonas nuo pat mažens nuolatos girdėdavo tokius žodžius, kaip „Tik daug ir sunkiai dirbdamas gausi tai, ko nori“. Ir daugeliu atvejų ši frazė jam atrodė tvirta, kaip akmuo, patikrinta gyvenimiškos patirties ir greičiausiai net pasižyminti statistiškai reikšminga koreliacija. Tačiau baimėms ir kitiems nelaimingiems pasiekimams šitai negaliojo. Šitie gyvenime pasirodė, nepriklausomai nuo to, sunkiai dirbo ar ne, norėjo jis to, ar ne. Apie tai ir bus šis papasakojimas - kaip Jonas apsinuodijo informacija.

Skaityti daugiau ...

Fizinis aktyvumas ir laimė - ar tai tikrai susiję?

Ar fizinis aktyvumas didina laimės jausmą?

Anot anglų filosofo ir pedagogo D. Locko, „Sveika siela sveikame kūne - štai trumpas, bet pilnas laimės būsenos šiame pasaulyje aprašymas.“ Atsižvelgiant į tai, galima teigti, jog žmogus būna laimingas, kuomet jo psichologinis bei vidinis pasaulis (gr. psyche „siela“) egzistuoja sveikame kūne. Pagal graikų filosofą Aristotelį, kūnas yra įrankis sielai ugdyti. Šiuo atveju, kyla natūralus klausimas, ar fizinis aktyvumas bei sportas didina laimės jausmą?

Skaityti daugiau ...

Mintys materializuojasi: kaip mąstyti pozityviau?

Gyvenime būna visokių dienų: ir nuostabių, priverčiančių šokinėti iš džiaugsmo, ir kupinų sunkumų, iššūkių, kurie itin sekina. Įprastai sėkmingomis dienomis mes būname pakilios nuotaikos ir jaučiamės gerai, tačiau susidūrus su iššūkiais reakcijų skirtumai būna ryškesni: vieną asmenį sunkumai tik dar labiau motyvuoja, o kitas, vos iškilus menkiausiai kliūčiai, puola į neviltį ir keiksnoja viską iš eilės. Kita vertus, galime matyti daug iškilių ir sėkmingų žmonių, kurie į pasaulį žvelgia itin pozityviai, nepriklausomai nuo to, ar jų gyvenime ryškiai šviečia saulė, ar siaučia didžiausia audra ir uraganas.

Skaityti daugiau ...

Žiniasklaidos įtaka išvaizdos suvokimui ir jos mažinimo būdai

Viena žinomiausių XXI amžiaus sveikatos problemų – valgymo sutrikimai, kurių bene dažniausia priežastis – nepasitenkinimas savo kūno vaizdu, arba kitaip - išvaizda. Kūno vaizdo suvokimas – tai būdas, kaip žmogus galvoja apie savo kūną bei, koks jis atrodo kitiems. Plačiai žinoma, kad prie idealaus kūno vaizdo formavimo ypatingai prisideda žiniasklaida, siųsdama netiesiogines žinutes apie tai, koks turi būti tobulos moters bei tobulo vyro kūnas. Matydami tokius idealus (kurie, beje, dažniausiai yra apskritai nerealūs) viešojoje erdvėje, net ir normalaus sudėjimo bei svorio žmonės beviltiškai stengiasi juos atitikti, kas dažnai ir tampa valgymo sutrikimų atsiradimo priežastimis. Manoma, jog atskleidimas, kokią įtaką žiniasklaida daro kūno vaizdo suvokimui, ir kaip būtų galima šios įtakos išvengti, ar ją sumenkinti, padėtų sumažinti valgymo sutrikimų paplitimą. Panagrinėkime šį reiškinį detaliau.

Skaityti daugiau ...

Kas tave valdo: vidinis draugas ar kritikas?

Kai Jūs padarote klaidą, kokiais žodžiais su savimi tą akimirką kalbate? Jeigu vėluojate į susitikimą? Arba vis nepabaigiate pradėto projekto? Ar Jūs kritiškas, griežtas ir baudžiantis ar priešingai, rodote sau atjautą, supratimą ir palaikymą? Kiekvienas iš mūsų nesunkiai atpažįstame aprašytas situacijas. Nedrąsiai puoselėjame savo svajones, tikslus, įsivaizduojame, kaip nuostabu būtų užsiimti ta mėgstama veikla, dirbti darbą, kuriam esame įkvėpti, užsiimti tuo hobiu, kuris mus traukia, daugiau bendrauti su žmonėmis į, kuriuos norime lygiuotis, mokytis naujų dalykų ir panašiai. Tačiau dažnas iš mūsų susiduriame su tuo kritiku savo galvoje, kuris bando mus visaip pamokyti, patarinėja ir labai įtikinama, “visažinio” balsu postringauja, kaip mums reikia ar nereikia gyventi.

Skaityti daugiau ...

Kaip išvengti sunkumų ir būti laimingu žmogumi VISADA?

Užgriuvus nesėkmėms, darbų lavinai, stresui ar padaugėjus atsakomybėms dažnai pradedame negatyviai galvoti apie ateitį ir nebesidžiaugti dabartimi. Pradeda laimės nebeteikti tai, ką jau turime, mažus dienos pasisekimus užgožia nesėkmės, vis labiau pradeda atrodyti, kad tikslas, kurį norime pasiekti (pvz.: gerai pabaigti universitetą, įstoti į norimą profesiją, gauti paaukštinimą darbe, susirasti darbą, nusipirkti norimą automobilį, sutikti savo antrąją pusę ar pan.), padarys mus laimingais, tačiau kol kas tikslas yra kažkur toli ateityje ir dabar patiriamos nesėkmės atrodo vis labiau jį atitolina bei temdo laimės jausmą. Tuomet kaip nebesikankinti dėl nesėkmių ir būti laimingam? Kas gali suteikti laimės jei nesėkmės atrodo vis tiek bus ir užklups? Kaip padaryti, kad sunkumai nebeužgriūtų ir galėčiau netrukdomai būti laimingu žmogumi?

Skaityti daugiau ...

Kaip save motyvuoti: išorinė ir vidinė motyvacija

Atrodo, užsibrėžėte kilnų ir sau reikalingą tikslą, ir jau kitą dieną puolėte jį įgyvendinti. Vis dėlto po kelių dienų, o gal savaičių pastebite, jog kas kartą atlikti žingsnį norimo tikslo link (pvz., išmokti naujų užsienio kalbos žodžių ar nueiti į sporto klubą) darosi vis sunkiau. Tuo tarpu jūsų kolega kantriai diena iš dienos stumiasi savojo tikslo link. Negana to, jis nepraleidžia progos pasidalinti savo „įkvepiančia“ patirtimi, kurią jam sukelia įveikti žingsneliai... Jaučiatės dėl to blogai? Neskubėkite savęs teisti. Gali būti, kad jūsų užsidegimo stoką lemia ne charakterio savybės ar tinginystė, o paprasčiausiai... netinkama motyvacija. Tad šį kartą temoje „Kaip motyvuoti save“ kalbame apie dvi skirtingas motyvacijos rūšis.

Skaityti daugiau ...