"Tu - ne vienas!" Pagalbos Linija
Kaip elgtis su 13 mečiu, jei visą laiką meluoja dėl namų darbų ir ne tik, niekad nieko neužduota, prisirinko nemažai vienetų. Net dėl pačių pažymių visą laiką meluoja. Apie juos sužinau, kai susitinku su auklėtoja. Nors iš tikrųjų nėra blogas mokinys, mokytojai sako, jog pasistengęs galėtų turėti geresnius pažymius. Sunku kiekvieną dieną pasitikėti vaiku, kuris visą laiką mėluoja. Kaip elgtis? Ačiū.
paklausė 2017 Spl 25 Tėvai ir vaikai Viktorija

1 Atsakymas

Miela Viktorija,

Ačiū, kad vėl parašei. Suprantu, kad turi būti sunku suprasti, kodėl sūnus meluoja, ir dar sunkiau jam padėti, kai jauti tarsi negali juo pasitikėti.

Svarbu suvokit, kad kalbant su sūnumi apie melavimą dar nereiškia, kad taip iš karto išspręsi problemą, tačiau tokiu būdu neabejotinai pradėsi tos problemos sprendimo procesą. Su laiku, vaiko nesmerkiant ir negėdinant dėl melagysčių, jis palengva tau atsivers. Nesileisk atgrasoma ir nenuleisk rankų, jeigu iš pradžių vietoj atviro pokalbio, sūnus tik truktels pečiais ar pavartys akis, nepriimk to asmeniškai. Jeigu laikysis savo taktikos, palengva situacija pasikeis. Kurti tvirtus santykius nėra niekada per vėlu.

Taigi keletą bendrų patarimų:

  • Visų pirma, pabandyk suprasti, kas slepiasi po vaiko melu, pasvarstyk, kokios galėtų būti to priežastys. Gal sūnui sunku pritapti mokykloje? Gal jis neturi draugų? Sakei, kad kalbėjaisi su auklėtoja – gal ji ką nors pastebėjo jo elgesy?
  • Išklausyk ir neteisk. Vietoj ilgos paskaitos apie tai, kaip negražu meluoti, paaiškink, kad supranti, jo kartais sakyti tiesą yra baisu, ir tame nėra nieko blogo.
  • Paaiškink, kad problema bus išspręsta daug greičiau jeigu jos nevengsime meluodami.
  • Pritark, kad supranti, jog melas kartais gundo, kad meluodamas trumpam pabėgi nuo realybės. Tačiau visa tai laikina ir tikrosios problemos neišspręs.
  • Nesmerkdama pabandyk aptarti, kokios gali būti jo melo pasekmės. Ko jis siekia savo melu? Gal nenori eiti mokyklon, nes jam ten negera?
  • Bet kokiu atveju svarbu išlaikyti ramų balso toną, nes gal sūnus bijo tavo reakcijos ar bausmės?   
  • Itin svarbu pokalby pabrėžti vaiko vertę, pasakyti jam, kad nesvarbu, kas vyksta, jis nėra blogas vaikas, ir kad tu jį myli. Suprasti, kad tikriausiai mokslai nėra lengvi, kad tikriausiai jis patiria stresą, bet užtikrinti, kad visa tai įveikiama.
  • Svarbu nesutapatinti vaiko kaip asmens su melu, nesmerkti vaiko kaip melagio, o rasti priežastis dėl kurių jis meluoja.
  • Pasistengti rasti laiko pokalbiui. Jeigu nejauku tiesiog susėsti namie prie stalo, gal bus lengviau, jeigu tai darysite eidami pasivakščioti. 
  • Parodyk, kad ir tu esi žmogus, kad gal ir tu nenorėdama kažkada melavai, gal netinkamai įsiklausei ir paskubėjai teisti.  
  • Pabrėžk, jog kad ir atsitiktų, tau visų pirma rūpi jo gerovė.
  • Kartais gali būti sunku sureaguoti ramiai, tad jeigu reikia, įkvėpk giliai, akimirką sustok, nusiramink, parodyk, jog tu pasiruošusi išklausyti be pykčio.
  • Galų gale, stiprus ryšys yra pasitikėjimo pagrindas, tik per jį vaikas niekada nebijos atsiverti ir išsikalbėti. Tarpusavo santykius geriausiai galima sutvirtinti per bendrą veiklą. 
  • Taip pat nebijokite pasitarti su mokyklos psichologu.

Taigi apibendrinant, problema yra ne tiek pats melavimas, bet kodėl taip elgiamasi, ko vaikas tuo siekia. Pasiekti savo sūnų ir suprasti jo elgesio priežastis gali pasisekti ne iš karto, todėl nepasimeskite ir nenuleiskite rankų. Pagrindiniai dalykai, kurie gali padėti tavo sūnui yra jūsų tarpusavio ryšio tvirtinimas, atvirumas, supratingumas ir kantrybė. Žinoma, tai nėra maži dalykai, bet ir siekiamas tikslas nėra mažas, tad apsiginkluok kantrybe ir jeigu dar nebandei, pritaikyk nors vieną iš aukščiau aprašytų taktikų.

Laimingai,

Vilda  

atsakytas 2017 Spl 25 Vilda
×

Sek Tu-ne vienas! Facebook'e!

Palaikyk projektą!

566 klausimų
569 atsakymų
10 komentarų
173,916 vartotojų