"Tu - ne vienas!" Pagalbos Linija
Dabar žino, kad mama ligoninėje sunkiai serga. Mama serga onkologinės liga, gali bet kada mirti.
paklausė 2021 Geg 5 Kita anonimas

1 Atsakymas

Laba diena, 

Užjaučiame dėl susiklosčiusios situacijos, galime tik įsivaizduoti, kaip yra nelengva padėti sau ir savo dukrai šioje situacijoje. 

Atsakant į Jūsų klausimą, apie mamos ligą ir mirtįvaikui reikėtų paaiškinti paprastai ir suprantamai. Vaikai lengviau priima pokyčius, kuomet apie juos sužino iš anksto, kai yra supažindinami su pokyčių procesu ir tai, kas bus po to. Todėl rekomenduojame vaikui suprantamais žodžiais ir palyginimais papasakoti, kokia liga serga mama, kiek laiko dar galite būti kartu. Tai reikalinga tam, kad vaikas spėtų atsisveikinti, galėtų išnaudoti turimą laiką kartu, spėtų papasakoti tai, ką nori, kad mama žinotų. Šioje vietoje taip pat svarbu ir kaip tai padarysite (emocinio fono atžvilgiu). Jeigu kalbant apie mirtį, vaikas matys, kad tai gąsdina suaugusįjį, vaikas irgi išsigąs.

Prieš pradedant pokalbį apie mamos mirtį, pirmiau galite užduoti bendrus klausimus, kurie atskleis, kiek vaikas jau žino apie mirtį ir mirties procesą, kaip tai supranta. Tai gali suteikti šiek tiek daugiau stabilumo pereinant į pokalbį apie mamos situaciją.

Vaikas eigoje gali klausti to paties klausimo, kodėl taip atsitiko, tai yra normali vaiko reakcija, jie mokosi klausdami, todėl būtinai atsakykite. Svarbu vaikui priminti, kad jis yra mylimas ir juo bus pasirūpinta.

Jūs jau žengėte pirmąjį žingsnį ir mergaitei pasakėte, kad mama serga sunkia liga ir guli ligoninėje. Būkite pasiruošęs įvairioms vaiko reakcijoms, priimkite dukros jausmus, leiskite jai išjausti emocijas. Nebijokite ir savo emocijų. Jei norite verktiverkite kartu, tai padeda gyti. Garsiai įvardinkite vaikui savo emocijas, tai padeda vaikams susieti įvykius su emocijomis. Padeda suprasti, kad taip jaustis galima ir tai nėra kažkas, ko reikėtų gėdytis ir slėpti.

Esate puikus tėtis ir vyras. Rūpinatės savo šeima ir savo vaiko sveikata. Tačiau šioje situacijoje svarbu nepamiršti ir savo sveikatos. Jūs taip pat neteksite savo artimo žmogaus, žmonos. Todėl pagalvokite apie save ir savo jausmus šioje situacijoje, išjauskite kilusias emocijas. Tam gali prireikti laiko, ir tai gali užtrukti.

Kartais vaikai sunkiai išgyvena netektį, todėl norime pasidalinti keletu aspektų. Būna, kad vaikai dėl artimojo netekties jaučia pyktį sau, mamai, ligai ar gydytojams. Tai gali pasireikšti agresyviais žaidimais ar agresyviu bendravimu su artimaisiais. Taip pat, pasitaiko, kad vaikai prisiimta kaltę dėl artimojo mirties, todėl atkreipkite dėmesį ir dar kartą paaiškinkite situaciją, pridurdamas, jog ji už tai nėra atsakinga. 

Verta atkreipti dėmesį į pasikeitusią vaiko kasdienybę. Jei pastebėsite, jog vaikas sunkiai išgyveną netektį, tapo perdėtai emocionali arba priešingai, apatiška, rekomenduojame kreiptis į specialistus. Šioje vietoje Jums gali pagelbėti ir mokyklos psichologas. Minite, kad mergaitei septyneri, vadinasi ji jau eina į mokyklą. Mokyklos psichologė gali padėti reguliariai stebėdama mergaitės emocinę būseną ir bendradarbiaudama kartu su Jumis padėti pasiruošti tolimesniems tarpsniams. Prevenciškai, su mokyklos psichologu susisiekti galite ir dabar. Jeigu vis dar būtų sunku, specialistė gali padėti pasiruoši pokalbiui su vaiku apie mamos mirtį.

Linkime stiprybės.

Jei jausite, jog norite būti išklausytas, kreipkitės:

Tėvų linija": 8 800 900 12 (darbo dienomis nuo 17-21 val.)

Vilties linija116 123 (I-VII visą parą)

Pagalbos vyrams linija „Nelik vienas“: 8 604 11119 (I-VII 18-21 val.)

atsakytas 2021 Geg 9 Lukas
×

Sek Tu-ne vienas! Facebook'e!

Palaikyk projektą!

566 klausimų
569 atsakymų
10 komentarų
173,916 vartotojų