"Tu - ne vienas!" Pagalbos Linija
Kaip išlikti stipriai dėl savo mažo vaiko, kai daugiau nieko nėra skatinančio gyventi? Kaip būti gera besišypsiančia mama, kai iš tiesų nesinori šypsotis, kaip slėpti ašaras, kad ji nematytų...iš kur rasti jėgų?
paklausė 2018 Sau 2 Depresija Ana

1 Atsakymas

Labas Ana,

Ačiū už laišką. Tavo žodžiuose jaučiu didelę neviltį, bejėgiškumą ir vienatvę, jautiesi prislėgta, ir nenori, kad Tave tokią matytų dukra, Tu ją nori apsaugoti nuo skausmo. Galiu tik įsivaizduoti, kaip turi būti sunku bandyti šypsotis, kai norisi verkti.

Kas yra gera mama? Ar ji ta, kuri visada linksma ir nepalaužiama, visada prieinama vaikui tiek fiziškai tiek emociškai? Deja, mamos nėra antgamtinės būtybės, joms irgi skauda, joms irgi būna labai sunku. Vaikai, nesvarbu kokio amžiaus, visada pajaučia mamos vidinę įtampą, nerimą ar liūdesį, nesvarbu po kokio dydžio šypsena jis slepiasi. Tad neverta nuolatos slėpti savo jausmus. Pavyzdžiui, jeigu pravirksti, nebėk slėptis nuo dukros, nesakyk, kad Tau viskas gerai, o jei gali, priglausk ją ir pasakyk, kad mamai dabar liūdna, o kai liūdna yra sveika paverkti, nes taip palengvėja. Tokiu būdu ir dukrą išmokysi sveikos jausmų raiškos ir pačiai mažiau reiks vaidinti emocijas.

Žinoma, vaikui taip pat reikia jaustis saugiam ir būdami suaugę turime pareigą kartais save sukontroliuoti ir neišlieti ant vaiko visų savo baimių ir nuoskaudų, nes jie gali būti tam visai nepasiruošę tiek intelektualiai tiek emociškai. Todėl tokiu atveju, jeigu jautiesi, kad tavo liūdesys yra per daug viską apimantis ir nuolatinis, turi sau pasakyti, kad dėl dukros dabar visų pirmiausia turi pasirūpinti savimi. Duosiu labai gerą pavyzdį: jeigu esi skridusi lėktuvu, gal esi pastebėjusi, kad netgi saugumo instrukcijose kilus pavojui yra liepiama deguonies kaukę užsidėti pirmiausia pačiam sau, o jau po to ir vaikui. Taip yra todėl kadangi suaugęs turi būti stiprus, kad galėtų pasirūpinti mažesniu ir silpnesniu.

Taigi, Tavo pirmenybe šiuo atveju yra pasirūpinti savo pačios gerove, o tada, kai jausiesi psichologiškai tvirtesnė, galėsi pilnavertiškai pasirūpinti ir dukra. Suvaidintos emocijos ilgainiui pradės kelti įtampą ir jai, tad tikslingiausia yra tvarkytis su Tave slegiančia problema ar problemomis, o nešvaistyti savo vidinių resursų problemos maskavimui. Pirmas žingsnis norint padėti sau, kurį Tu jau kaip ir žengei parašydama mums, yra netylėti. Kad ir kaip sunku būtų kartais kalbėtis, neužsidaryk viduje su savo skausmu, išsikalbėk artimam žmogui.

Antra, neignoruok savo poreikių, skirk laiko sau, Ana. Buvimas mama gali labai išvarginti, ypač, kai jautiesi prislėgta, todėl būtinai atrask laiko, kurį skirtum tiktai sau (ar tai būtų susitikimas su draugėmis, ar pasivaikščiojimas parke, o gal kino seansas). Taip pat atsimink, kad pasaulyje nėra nei vienos tobulos mamos, todėl nespausk ir nekaltink savęs, jeigu ne visada esi su šypsena. Matau, kad myli savo dukrą, o tai yra visų svarbiausia.

Taip pat, nežinau, kokio amžiaus Tavo dukra, bet paminėsiu, kad didžiulis liūdesys kartais yra pogimdyvinės depresijos simptomas. Dėl to ypač turėtum pasikalbėt bent jau su šeimos gydytoju, nes tai labai dažnas reiškinys ir išgydomas. Tau pagalba yra tikrai prieinama, tik nebijok jos paprašyti. Čia neblogas straipsnis plačiau apie šio tipo depresiją, ir būdai, kaip sau padėti: http://www.vaikui.lt/kudikis/kudikis-ir-tevai/pogimdyvine-depresija/

Žinau, kad visa tai gal ir paviršiniai patarimai, tačiau, esmė yra ta, kad užuot buvusi tobula mama, būk savimi, jeigu dukra jau tinkamo amžiaus, nebijok jai paprastai paaiškinti, kad tau kartais būna liūdna, ir kad tai neturi nieko bendro su ja (vaikai dažnai prisiima kaltę, tad reikia tam užbėgti už akių).  

Jeigu neturi labai artimų šeimos narių ar draugų/ių, kai bus sunku, paskambink į moterų pagalbos liniją (http://moters-pagalba.lt/), kartais daug kas gali viduje pajudėti nuo vieno atviro pokalbio su supratingu ir užjaučiančiu žmogumi. Dar geriau būtų, kad galėtum reguliariai pasilankyti pas psichologą, kad galėtum saugioje ir profesionalioje aplinkoje išsikalbėti ir rasti išeitį iš savo situacijos. Tad svarbiausia nepasilik viena, skirk laiko sau ir pasirūpink savo poreikiais.

Kuo didesnės Tau stiprybės, Ana.

Vilda 

atsakytas 2018 Sau 2 Vilda
×

Sek Tu-ne vienas! Facebook'e!

Palaikyk projektą!

566 klausimų
569 atsakymų
10 komentarų
173,916 vartotojų