"Tu - ne vienas!" Pagalbos Linija
Esu 14 metu ir nuo mokyklos kyla:liūdesys, stresas ir nepasitikėjimas savimi. Dažnai pykstuosi su tėvai dėl savo blogu pažymiu o jie i juos žiūri labai rimtai o aš ne ir pastovei pyksta ant manes ir negaliu normalei išsimiegoti ir kyla depresija.
paklausė 2023 Bal 17 Depresija Paauglys

1 Atsakymas

Labas,

Ačiū, kad pasidalinai savo jausmais ir kylančiais sunkumais. Laiške rašai, jog šiuo metu, dėl mokykloje kylančių patirčių ir santykių su tėvais, jauti liūdesį, stresą ir nepasitikėjimą savimi. Pastebi, jog tėvams labiausiai rūpi pažymiai, o tavo požiūris pažymių atžvilgiu skiriasi, dėl to tarp tavęs ir tėvų kyla konfliktai, o tai sukelia depresiškumą ir miego problemas.   

Mokykla, santykiai su tėvais ir pati paauglystė apskritai - tai laikotarpis, kai gali kilti daug ir įvairių klausimų bei pokyčių. Noriu pasidžiaugti tavimi, jog jau dabar moki atpažinti kylančius jausmus ir ieškai atsakymų. Patirti liūdesį, stresą ir nepasitikėjimą savimi yra normalu, tai tokios pat, kiekvienam iš mūsų būdingos, emocijos, kaip ir džiaugsmas, pasitikėjimas savimi ar laimė. Suprantama, neigiamų emocijų patyrimas neturėtų tapti kasdienybe, todėl svarbu atpažinti savo jausmus ir pabandyti savęs paklausti - iš kur kyla šie jausmai? Apie ką jie yra? Kas šiuos jausmus sukelia? Girdžiu, jog tavo įvardintas emocijas aktyvuoja mokykla, su ja susiję mokymosi procesai, blogi pažymiai ir santykiai su tėvais. Turbūt nerastume pasaulyje tėvų, kurie nenorėtų, jog jų vaikas mokytųsi puikiais pažymiais. Tėvams gali atrodyti, jog mokykla ir pažymiai šiandien yra pagrindinės tavo atsakomybės, nuo to gali priklausyti tavo ateitis, o tėvai nori, kad ji būtų sėkminga. Bet svarbiau už pažymius yra tai, kaip tu jautiesi, kokia yra tavo emocinė ir fizinė sveikata. Todėl būtų labai svarbu ir prasminga, jei galėtum savo tėvams papasakoti, kaip tu iš tikrųjų jautiesi. Prasminga kalbėtis ne tada, kai kyla konfliktas, bet ramiai atsisėdus, kada tau norisi pačiam. Jei tau paprasčiau, tėvams gali parašyti laišką lygiai taip pat, kaip parašei mums. Labai svarbu, kad tėvai tave išgirstų ir suprastų, ką tau tenka išgyventi. Kokybiškai išsimiegoti, jausti saugumą ir palaikymą iš tėvų yra labai svarbu, būtent nuo to gali priklausyti ir tavo mokymosi rezultatai. Taip pat būtų naudinga užsukti pas mokyklos psichologę (-ą), tai specialistas su kuriuo gali drąsiai kalbėtis apie kylančius sunkumus - santykiai su tėvais ar draugais, akademiniai iššūkiai, miego problemos, nepasitikėjimas savimi - tai temos, kurias konfidencialiai gali aptarti su mokyklos psichologe (-u). Prisidėti prie savo geresnės savijautos gali išbandant laiko planavimą - stenkis eiti miegoti tuo pačiu metu, tai gali padėti išvengti miego problemų. Taip pat fizinis aktyvumas, sveika mityba bei meditacija prisideda prie geresnės savijautos. Gali išbandyti mobiliąją programėlę Ramu - joje gali atlikti dėmesingo įsisąmoninimo, kvėpavimo ir kitas praktikas. Jei turėsi laisvo laiko ir noro, gali pažiūrėti filmą Gerasis Vilas Hantingas (Good Will Hunting), galbūt kils naudingų įžvalgų. 

Jei jausi norą pasidalinti savo mintimis gyvo pokalbio metu, visada gali skambinti į Jaunimo liniją numeriu - 8 800 28888.

Dar kartą dėkoju už tavo laišką, linkiu sėkmės ir saulėtos artėjančios vasaros.

Lukas

atsakytas 2023 Geg 1 Lukas
×

Sek Tu-ne vienas! Facebook'e!

Palaikyk projektą!

566 klausimų
569 atsakymų
10 komentarų
173,916 vartotojų