"Tu - ne vienas!" Pagalbos Linija

Tokia situacija, kad kažkur apie 2-3 metus pradėjau nekontroliuoti savo nervus. Tapau irzli, pykta ant visko, nepriimanti pagalbos bei jeigu man kazka pasakys kokia pastaba priimu labai prie širdies ir labai apie tai galvoju. Visą laiką pykta ant savo vyro ką nepadarytų ar gero ar blogo. Turiu 4men dukryte ir vyrą. Suprantu, kad mano gyvenime viskas gerai, kad esu mylimą ir as myliu. Bet tokie nuotaikos šuoliai labai pastato koja ir tik viską gadina, nes vyras Visą laiką mato mane pykta, irzlia, viskuo nepatenkinta. Nors prieš 3 metus tokia nebuvau buvau kupina geros energijos, besišypsantis buvo sunku išvesti ar dar kažkaip padaryti, kad būčiau pykta. O dabar nežinau kas su manimi yra ne taip kodėl taip viskas pasikeitė į blogą puse suprantu, kad turiu tvardytis su savo nervais ir nuotaikų šuoliais bet užtenka manęs ant dienos ir viskas iš naujo prasideda. Esu laiminga, kad turiu šeima bet kažkas manyje neleidžia pilnai džiaugtis mano laimė. Bei tapau mažiau pasitikinti savimi, kaip ir minėjau niekados taip nebuvo. Labai tikiuosi, kad suprantamai parašiau

paklausė 2023 Geg 15 Depresija Agata

1 Atsakymas

Sveika, Agata,

Ačiū už Jūsų nuoširdumą ir atvirumą bei pasitikėjimą. Puiku, jog ieškote pagalbos ir norite sau padėti. Kaip laiškelyje rašote, jau du – trys metai kaip patiriate stiprias neigiamas emocijas, tokias kaip pyktis, irzlumas, nepasitenkinimas. Taip pat jautriai reaguojate į kitų išsakomas pastabas apie Jus ir daug apie tai galvojate. Pykstate ant vyro, kuris jus nuolat mato nepatenkintą, irzlią. Be viso to teigiate, jog nepasitikite savimi, ko anksčiau nebuvo. Galiausiai kažkas jumyse tūno, kas neleidžia džiaugtis šeima ir patirti laimę.

Dažniausiai gyvenime viskas vyksta dėl vienokių ar kitokių priežasčių. Kartais net mums patiems sunku suvokti, kas išprovokavo vienokią ar kitokią mūsų emocinę būseną, tačiau atidžiau pasižiūrėjus priežastis aiškėja. Jūs teigiate, jog anksčiau, t.y. prieš du-tris metus, nieko panašaus nepatyrėte, o atvirkščiai, buvote kupina geros energijos, besišypsanti ir savimi pasitikinti. Kviesčiau atidžiai pažvelgti, koks buvo Jūsų gyvenimas tada: ką veikėte, kuo užsiėmėte, kas Jus džiugino? Vėliau pagalvokite, kas pasikeitė per du -tris metus, kas tapo kitaip, kuo gyvenate dabar? Tikiu, jog kiekvienas iš mūsų pažvelgę kelis metus atgal į praeitį nesunkiai atrasime skirtumus tarp to, kaip buvo, ir to, kas yra dabar. Tai normalu ir priimtina. Juk nei vienas nesame apsaugoti nuo pokyčių. Žvelgdami į ten ir į čia ir dabar galime suvokti ne tik pokytį, tačiau ir atrasti pokyčio priežastį. Galime suprasti, kas mums daro įtaką ir kodėl esame tokie, kokie esame. Kviečiu pamąstyti ne todėl, kad lygintumėte praeitį su dabartimi, bet todėl, kad lengviau suprastumėte, kas vyksta ir kas išprovokavo, o galbūt ir palaiko dabartinę jūsų emocinę būseną.

Be to, skatinu patyrinėti save ir pastebėti savo emocijas bei kaip su jomis elgiatės. Staigus emocinės būsenos pokytis dažnai įvyksta tuomet, kai esame prikaupę emocijų savo viduje, pasąmonėje ir nuolat, galbūt to nepastebėdami, bėgame nuo emocijų, jų vengiame ir neišreiškiame siekdami jaustis gerai. Sukauptos emocijos niekur nedingsta, tačiau „nusėda“ giliai pasąmonėje, laukdamos progos pasirodyti. Kuomet patiriame daugiau įtampos, stresą keliančių įvykių, sukauptos emocijos ir yra linkusios išlįsti. Taigi jei nenorime staigių emocijų proveržių ir užsitęsusios prislėgtos emocinės būsenos, turėtume kasdien emocijas paleisti. Tai padaryti gali padėti įvairios relaksacijos, meditacijos, fiziniai pratimai, meno užsiėmimai, juoko terapija ir kt.

Teigiate, jog turite vyrą ir keturių mėnesių dukrytę. Panašu, kad išgyvenate nelengvą laikotarpį, kuomet šeima pagausėja. Juk naujojo šeimos nario atsiradimas sukelia nemažai iššūkių: reikia prisiderinti ir pakeisti savo dienotvarkę, o savi poreikiai dažnai lieka nepatenkinti. Taigi visai normalu, jei Jūsų emocinė būsena šiuo metu yra kitokia nei buvo anksčiau, nes motinystės pradžia - vienas sudėtingiausių, daugiausiai iššūkių keliančių gyvenimo laikotarpių.

Dėl patiriamo nuolatinio pykčio ant sutuoktinio, panašu, jog Jūsų su vyru santykiai yra krizėje. Gimus vaikui tai yra normalu. Dėl skiriamo didžiausio dėmesio vaikui, neretai nukenčia santuokinis ryšys. Reikėtų pasvarstyti, kas galėtų padėti sušvelninti ir pagerintų ryšį tarp Jūsų ir vyro.

Tačiau pirmiausia turėtumėte pasirūpinti santykiu su savimi pačia. Esant mažam pasitikėjimui savimi dažniausiai kartu pasireiškia ir neigiamos emocijos, kamuoja nuolatinė prislėgta būsena. Manau, Jums gali padėti savistaba, t. y. savo minčių, jausmų pastebėjimas ir užrašymas. Tai pirmas žingsnis, padedantis kontroliuoti savo mintis, nuo kurių dažnai priklauso ir mūsų savijauta. Kai jausitės pikta, liūdna ir nerimastinga, susiraskite popieriaus lapą arba visa tai fiksuokite kompiuteryje. Pirmiausia galima trumpai aprašyti situaciją, t.y. tai, kas Jums sukėlė stiprią emociją. Tuomet šalia parašykite kilusią emociją (skliausteliuose galite parašyti emocijos stiprumą procentais, kai 1 – mažai išreikšta, 100 - stipriausiai kaip gali būti išreikšta). Toliau parašykite kilusias mintis, iš kurių galite išrinkti ir pažymėti pagrindinę mintį. Tuomet gerai apgalvokite, kaip galėtumėte toje situacijoje sureaguoti kitaip ir suformuluokite alternatyvią mintį. Po šio žingsnio galite užfiksuoti emocinę būseną iš naujo. Paprastai alternatyvi mintis leidžia pasijusti geriau. Emocijų - minčių fiksavimo lapų pavyzdžių galite rasti knygose „Geros nuotaikos vadovas“ ir „Nuotaika paklūsta protui“.

Didinti pasitikėjimą savimi gali padėti šis pratimas: dienos pabaigoje apsvarstykite ir surašykite bent tris dalykus, įvykusius per dieną, kuriais galite pasidžiaugti. Pratimas atliekamas bent vieną mėnesį. Taip pat puikus būdas įkvėpti sau drąsos ir pakelti nuotaiką yra kas rytą kartoti sau mantrą, panašią ar kitą: „Aš esu graži, drąsi ir pasitikinti. Man nieko netrūksta. Aš viską darau gerai. Aš esu pakankama ir to užtenka...“

Atsiradus vaikui laiko sau lieka nedaug, tačiau nors 30 min per dieną skirti sau ir savo mėgstamoms veikloms yra būtina tam, kad pasirūpintume savo emocine sveikata. Atsipalaiduoti ir geriau pajusti bei suprasti save gali padėti ir meditacijos, relaksacijos. Keletą jų galite rasti ir pasinaudoti čia: https://www.internetiniszurnalastau.lt/ramybs-kampelis

Be to, kilus konfliktams su vyru, verta išsikalbėti, išsakyti tai, kas Jums nepatinka ir ko Jūs norėtumėte, kokio elgesio pageidaujate iš vyro. Ramus, pagarbus ir aiškus bendravimas padeda spręsti konfliktus. Na o jei sunku išvengti stiprių emocijų, reikia pasvarstyti, kokiais būdais jas išveikti. Ypač padeda fizinis krūvis arba rami, atpalaiduojanti veikla, teikianti malonumą. Tik niekuomet nekaltinkite savęs dėl to kaip jaučiatės. Visos emocijos yra priimtinos, svarbios ir turi būti išjaustos. Tas pats pyktis ir liūdesys gali rodyti, kad Jums kažkas nepatinka, kad kažko trūksta arba tiesiog vargina klaidingos mintys. Pamėginkite suprasti, kas tai gali būti. Skatinu rasti savo emocijų įveikos būdą ir pamėginti atjausti save.

Jei išvardintos savipagalbos priemonės nepadeda, visuomet galima kreiptis į psichologą konsultacijai arba skambinti psichologinės pagalbos numeriais: https://pagalbosmoterimslinija.lt/  Čia rasite paramą, supratimą, palaikymą.

Stiprybės ir meilės sau linkinti

Martyna

atsakytas 2023 Geg 18 Martyna
×

Sek Tu-ne vienas! Facebook'e!

Palaikyk projektą!

566 klausimų
569 atsakymų
10 komentarų
173,916 vartotojų