"Tu - ne vienas!" Pagalbos Linija
Teko daug psichologų aplankyti, bet su nė vienu nedirbom šiuo klausimu: Vaikystėje patyriau seksualinę prievartą iš artimo žmogaus pusės. Jaučiu , kad tai kiša koją kuriant santykius su vyrais. Po kelių nesėkmingai susiklosčiusių santykių, jaučiu nepasitikėjimą vyrais ir neapykanta. Susipažinus su nauju vyriškiu pirma tema dažniausia pasisuka apie intymius santykius (toks jausmas, kad vyrams iš manęs tik sekso ir tereikia, kaip žmogus jų nedominu). Tarsi po vaikystėje patirtos traumos būtų uždėtas štampas - skirta tik seksui).
    Kad būčiau negraži ir seksualiai netraukčiau vyrų - rengdavausi apdribuaiais rūbais, neprisižiūrėdavau, bet vis vien juos traukadavau. Dabar dar ir antsvorio daug esu užsiauginusi (tai turbūt dėl nesaugumo jausmo?), bet vis vien pirma vyrus traukiu tik kaip sekso objektas. Klausimas, kaip išgyvendinti neapykantą ir nepasitikėjimą vyrais, sulig kiekvienais nutrūkusiais santykiais - apsauginė siena auga ir storėja?  Noriu normalių santykių, bet nebeįsivaizduoju kaip tai padaryti? Gal yra rimtų specialistų, kurie padėtų išdirbti šią problemą (Palanga, Kretinga, Klaipėda)?

p.s. tėtis neatliko tinkamai savo vaidmens mano gyvenime (nepadėjo mamai auginti manęs ir brolio). Kai tėvai sužinojo apie seksualinę prievartą ( praėjus 10metų po visko- išdrįsau pasakyti) - mama liepė niekam apie tai neprasitarti - jaučiausi kaip kokia raupsuotoji, didžiausia gėda. Mamai kitų nuomonė buvo svaresnė, nei tai, kaip aš jaučiausi po to ką patyriau. Kaip supratote - buvau, esu ir būsiu didžiausias mamos nusivylimas, santykia kiek pagerėję su mama, bet vis vien tai nėra sveiki santykiai tarp mamos ir dukros.
paklausė 2023 Lie 3 Kita nendrė

1 Atsakymas

Laba diena, ačiū už laišką ir drąsą pasidalinti. Rašote apie tai, kad vaikystėje patyrėte seksualinę prievartą iš artimo žmogaus. Jaučiate, kad kuriant santykius su vyrais tai turi įtakos, jaučiate jiems neapykantą, nepasitikėjimą. Išsakote mintis, kad vyrus traukiate tik iš seksualinės pusės. Kad netrauktumėte vyrų fiziškai, maskuodavote savo figūrą laisvesnio stiliaus, plačiais rūbais, taip pat priaugote svorio (įtariate, kad dėl nesaugumo jausmo).
Savo laiške minite, kad pas psichologus lankėtės, tačiau nei su vienu šiuo klausimu nedirbote, man kyla klausimų kodėl taip nutikdavo, ar jiems nepasakodavote apie tai? ar kokios priežastys?
Labai skaudu girdėti apie tai, kad Jūsų vaikystėje nebuvo užtikrintas saugumas ir kad patyrėte tokius sunkius išgyvenimus.  Pirma, ką norėčiau Jums labai aiškiai pasakyti - kad tai nebuvo Jūsų kaltė. Apgailestauju ir dėl mamos tokios reakcijos, tačiau gali būti, kad mama negeba tinkamai į tai reaguoti, dažnai tėvai nežinodami kaip su tokia informacija dorotis jaučia kaltę, baimę, nerimą, kartais net situacijos neigimą, nes tai reiškia, kad jie tinkamai negebėjo apsaugoti savo vaiko, taigi tokios emocijos ir reakcijos tampa tarsi gynyba.  Žinia apie prievartą - krizė visai šeimai, tad tokia mamos reakcija gali būt ir dėl jos pačios  bejėgiškumo, gėdos, kaltės.
Vaikystėje patirta prievarta,  neigiamai paveikia tiek fiziškai, tiek emociškai, todėl natūralu, kad tie vaikystėje patirti išgyvenimai lydi ir vėlesniame gyvenime, santykiuose, ypač su vyriška lytimi.  Rašote, kad norite normalių santykių ir tai puiku, tačiau visų pirma - būtų tikslinga gydyti sielos žaizdas, o tai  ko gero neįmanoma be psichologinės/psichoterapinės pagalbos. Deja, atsakyti dėl konkretaus specialisto negaliu, tačiau internete galite rasti savo mieste esantį psichoterapeutą, taip pat labai svarbu rasti sau tinkamą, kad jaustumėte ryšį, saugumą, todėl pradžioje gali tekti pakeisti keletą specialistų, kol rasite sau tinkamą, kuriam galėsit atsiverti ir matysite teigiamus darbo rezultatus ir pokyčius. Jie greit neateis, darbas bus sudėtingas, bet gali būti ir įdomus, kaip kelionė į gilesnį savęs pažinimą, priėmimą, gijimą.  Prie aprašymų specialistai gan dažnai aprašo save, su kokiomis pagrindinėmis problemomis dirba/specializuojasi, kuo vadovaujasi darbe, darbo patirtis metais ir pan., gal tai padės susidaryt pirmą įspūdį prieš apsilankant.
Priimti, susitaikyti ir užbaigti tokią traumuojančią patirtį su specialisto pagalba bus lengviau  (specialistas, įvertinęs poreikį, galės nukreipti ir  pas dietologą dėl mitybos ypatumų - taip bus užtikrinta kompleksinė specialistų komandos pagalba) (priežasčių kodėl auga svoris gali būt daug, gali būti ta, kad maistu maskuojate neigiamas emocijas, vidinį liūdesį;  kontrolės perėmimą į savo rankas - kai  vyksta kažkas nepriklausomai nuo Jūsų,tai bent suvartojamo maisto kiekį galite kontroliuot; tai gali būti ir dėl Jūsų aprašyto nenoro patikti vyrams, jeigu stambumą įsivaizduojate kaip nepatrauklų ir t.t.) -  tačiau  bus reikalingas ir Jūsų paties didelis darbas ir indelis su savivertės stiprinimu, savęs ir kitų priėmimu ir meile sau. Tuomet palaipsniui atsiras ir pilnavertiški santykiai, savo vertės žinojimas, gebėjimas toliau gyventi, kurti planus ateičiai.  Tam kad tai įvyktų, turėsite dėti pastangas, čia kaip virvėje surištas mazgas, be pastangų ir įdėto darbo - pats savaime neatsiriš, bet jo tinkamai neatraizgius - trukdys ir vis primins apie save.  


Svarbu prisiminti, kad tai, ką patyrėte - yra labai liūdna ir baisu, bet kad ir kas bebuvo - visa tai jau baigėsi. Jūs tai išgyvenote. Esate stipresnė, nei pati manote. Tikrai. 


 Net ir po pačios didžiausios ir siaubingiausios traumos  galima savyje rasti jėgų iš naujo atsitiesti, išgyti, džiaugtis pilnavertišku gyvenimu.

Kai bus labai sunku, apkabinkite savyje tą vidinį vaiką, ir pasakykite jam: tai irgi praeis.

Šiltai, linkinti stiprybės ir vidinio užsidegimo žengti priekin, Ingrida 

Dalinuosi keletu pagalbos kontaktų, jei jausite poreikį tam.


Jaunimo linija 880077277
Pagalbos moterims linija 880066366  pagalba@moteriai.lt
Savitarpio pagalbos forumas moterims www.moterysmoterims.lt
Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centras  (24/7)  867961679
Skubi anoniminė psichologinė pagalba: www.krizesiveikimas.lt
Įvairių apylinkių krizių centrai www.jaunimolinija.lt/lt/kriziu-centrai-pagalba-smurto-aukoms/

atsakytas 2023 Lie 3 Ingrida
×

Sek Tu-ne vienas! Facebook'e!

Palaikyk projektą!

568 klausimų
570 atsakymų
10 komentarų
173,916 vartotojų