Laba diena,
ačiū už atvirumą ir pasitikėjimą. Jūsų laiške pilna baimės ir nerimo dėl dukros santykių pasirinkimo ir ateities. Girdisi ir noras padėti, pastangos suprasti dukrą ir jos pasirinkimus.
Pirmiausia norisi atreaguoti, jog Jūsų dukra išgyvena paauglystę, t. y. laikotarpį, kuomet vyksta tiek fiziniai, tiek psichiniai pokyčiai. Paprastai šiuo laikotarpiu renkamasi draugus, pomėgius, stilių, norima išsiskirti ir savo išskirtinumu gauti dėmesio. Draugai – ypač svarbi paauglystės dalis, užima svarbią kasdienybės dalį, taigi neretai draugų nuomonės paisoma daug labiau nei tėvų. Ne išimtis – ir tapatybės paieškos: tai ne tik karjeros kelio pasirinkimas, tačiau ir įvairūs lytiškumo klausimai.
Be to, šiandieninis pasaulis - nenuspėjamas, greitai kintantis, siūlantis daug įvairiausių neįprastų dalykų, kuriuos besiformuojanti asmenybė nori patirti, išgyventi, suprasti. Tai, kas nauja, neįprasta ir įdomu, o galbūt ir pažeidžia nusistovėjusias normas, taisykles, dažnai paauglystėje ir yra išbandoma. Jūsų atveju, dukra tvirtina, jog palaiko romantinius santykius su vaikystės drauge, tačiau nėra visiškai apsisprendusi dėl santykių ateityje, nes jai patinka ir vyriškos lyties atstovai. Taigi, mergina dar sprendžia, renkasi tarp santykių.
Kaip rašote, nėra aiški priežastis, dėl ko dukra nusprendė užmegzti romantinius santykius su drauge. Ar tai gailestis draugei, kuri linkusi į savižalą, o galbūt pastovus buvimas drauge, lyties tapatumo paieškos ar dabartinės informacijos prieinamumas ir sklaida apie santykių tarp lyčių kitoniškumą (homoseksualumą). Užmegztų santykių priežastis gali būti ir ne viena, tik svarbu pasigilinti ir suprasti dukros elgesio priežastis.
Šioje vietoje, labai svarbus Jūsų, kaip tėvų, požiūris į tariamą dukros santykių problemą. Jūs turite pasirinkimą: priimti esamą situaciją ir dukros pasirinkimą draugauti su drauge ar tam priešintis, kovoti ir atmesti. Ypač svarbu išsikalbėti su dukra, skirti jai nuoširdaus dėmesio ir laiko, kalbantis apie jai svarbius ir nerimą keliančius dalykus. Tai gali būti per dieną išgyventi, patirti jausmai, nerimą, baimę, o gal liūdesį ar pyktį keliančios mintys. Po kurio laiko galima pereiti ir dar prie gilesnių temų. Svarbu parodyti, jog Jūs domitės, Jums rūpi mergaitės pasirinkimai ir ateitis.
Svarbu suvokti ir tai, jog mergaitė – tai atskiras, savarankiškas, nors dar ir nepilnametis asmuo, galintis ir sugebantis priimti sprendimus. Be abejo, tėvams visuomet rūpi ir rūpės jų vaikai, tačiau kuo vaikas didesnis, tuo daugiau jam laisvės reikia suteikti ir tuo labiau jį paleisti ir juo pasitikėti.
Geriausia, ką galite šiuo metu savo mergaitei suteikti – tai esamos situacijos priėmimas, kokia ji sunkiai priimtina Jums atrodytų. Jei išties mylite savo vaiką besąlygiškai, tikriausiai priimtumėte jį bet kokį, su visais trūkumais ir privalumais, gebėjimais ir negalėjimais, nenorėdami jo pakeisti. O jei norime savo vaiką taisyti, pakeisti, pakoreguoti, reiškia jis, toks, koks yra, mums netinka ir nepatinka. Vaikai labai jautriai priima šitokią kritiką, o savivertė net to nesuvokiant pasiekia neregėtas žemumas. Kuo daugiau nepriimame ir kovojame su tuo, kas vyksta, tuo sunkiau darosi gyventi, spręsti problemas ir pasveikti. Na, o kokia bus ateitis: ar mergaitės tęs dabartinius santykius, ar pasuks skirtingais keliais, mes nežinome ir negalime nuspręsti. Manau, jei joms reikės Jūsų pagalbos, jos ir paprašys. Dabar belieka laukti ir su pasitikėjimu priimti tai, kas vyksta dabar.
Skatinu kreiptis tolesnės psichologinės pagalbos į psichologą ar psichoterapeutą, kuris turi žinių ir praktikos dirbant lyties tapatumo klausimais.
Sunkių emocinių išgyvenimų atveju psichologinės pagalbos galite kreiptis šiuo tel. nr.:
https://pagalbosmoterimslinija.lt/
Kai myli ir priimi, mažiau sunku, mažiau sudėtinga :)
Sėkmės ir stiprybės,
Martyna