"Tu - ne vienas!" Pagalbos Linija
Esu 15 m., lankau gimnaziją, muzikos mokyklą, sekasi normaliai. Su draugais sutariu gerai, bet namuose pykstuosi su tėvais, amžinai jie manim nepatenkinti. Jaučiu, kad aš neišpildau jų lūkesčių. Jaučiuosi nemylimas. Prašau, patarkit kaip man elgtis.
paklausė 2017 Rgs 11 Tėvai ir vaikai Dominykas

1 Atsakymas

Labas Dominykai,

Ačiū, kad pasidalinai savo išgyvenimais, kuriuos dabar patiri, tai yra drąsus žingsnis vedantis į pokyčius.

Rašai, kad gimnazijoje bei muzikos mokykloje sekasi normaliai, taip pat mini, kad su draugais sutari gerai. Norisi pasidžiaugti, kad tai yra svarbios sritys, kuriose, kaip tu įvardinai, tau sekasi neblogai. Tai lyg stulpai, ant kurių stovi mūsų gerovė, ir kai kitos sritys silpesnės, galime remtis į tvirtesnius stulpus.

Rašai, kad namuose pykstiesi su tėvais, manai, kad jie visada tavimi nepatenkinti. Suprantu, kad tokioje situacijoje turėtų būti nelengva. Tikiu, kad jaustis nemylimu yra labai skaudu ir liūdna. Gali būti, kad jautiesi vienišas ir nesuprastas artimiausių žmonių- tėvų. Santykiai su tėvais visą gyvenimą išliks pamatiniai ir vieni svarbiausių, o tai ypač aktualu paauglystėje, kai bręstama ir ieškoma savęs, keliama klausimus, siekiama būti nepriklausomu ir savarankišku, tačiau taip pat yra poreikis gauti tėvų palaikymą, dėmesį bei supratimą.

Rašai, kad jauti, jog neišpildai tėvų lūkesčių ir jie tavimi nepatenkinti. Norisi klausti kokie tai yra lūkesčiai? Ar tie lūkesčiai yra tik tavo tėvų? O kokie yra tavieji lūkesčiai? Ar jie labai skiriasi nuo tavo tėvų? Ar tavo tėvai žino apie juos? Paauglystėje pradedame ieškoti savojo kelio, svarstyti kokie mūsų norai, kokie mūsų asmeniniai tikslai. Atsiranda stiprus poreikis pažinti bei išbandyti save įvairiose srityse. Kartais tėvai turi savus lūkesčius, kurie nebūtinai derinasi su paauglio vizija. Tau svarbiausia duoti erdvės, laiko ir dėmesio savo pomėgių, norų ir lūkesčių išsigryninimui esamuoju momentu, turint omeny, kad jie gali keistis (tam gali padėti psichologas, įvairios savęs pažinimo grupės, išbandymas naujų veiklų, hobių, dalyvavimas įvairiose stovyklose).  Tada, kai pats save pažinsi galėsi ir su savo tėvais bei kitais žmonėmis tais atradimais pasidalinti.

Kartais mums šeimoje sunku išgirsti vienas kitą, ir kuo ilgiau neišsakome savo nuoširdžių minčių ir jausmų, tuo daugiau nuoskaudų kaupiasi, didėja uždarumas ir izoliacija, nusivylimas vienas kitu, nors giliai giliai dar rusena poreikis būti mylimu ir priimtu tokiu kokiu esame. Gali būti, kad tavo tėvams tai pat nėra lengva, jie galbūt turi savų sunkumų, kurie daro įtaką jūsų santykiams.

Ką jau bandei daryti, kad situacija pasikeistų? Norisi pasiūlyti, pasikalbėti su tėvais, ištaikius tinkamą progą, kai esate ramiau nusiteikę ir nuoširdžiai pasidalinti, kaip jautiesi. Papasakoti ko tu tikiesi iš jų, ko tau trūksta ir dėl kokių konkrečių jų veiksmų ar žodžių tu jautiesi nemylimas?

Tikiu, kad tavo tėvai Jūsų santykius mato iš kitos perspektyvos ir galime pamatyti bei suprasti vienas kitą tik tada kai pasidaliname savo vidiniu pasauliu. Atsiverti nėra lengva, tai yra drąsu, bet matau, kad tu turi gebėjimo tai padaryti, nes atsivėrei parašydamas mums.

Santykiuose atsakingi yra visi susiję žmonės, visi turim savo galią daryti įtaką vieni kitiems. Tai, kad rašai mums rodo, kad tau tai rūpi, ir tu turi iniciatyvos dėti pastangas,  kurios priklauso nuo tavęs, kuriant darnesnį santykį su tėvais. Džiaugiuosi, kad nepasilieki šių sunkumų tik pats sau, o kreipiesi į mus, nes tu nesi vienas.

Tu turi teisę jausti tai ką jauti ir tai yra svarbu. Norisi paraginti tave pasikalbėti apie išgyvenamus jausmus su patikimu žmogumi, kuris padės tau labiau suprasti save ir kartu galėsite labiau įsigilinti į tavo situaciją bei rasti konkrečių būdų, kaip esamoje padėtyje tau geriausia pasielgti. Svarbu, kad apie tai ką išgyveni turėtum su kuo pasidalinti ir jaustumeisi suprastas. Tas žmogus gali būti mokyklos psichologas, auklėtojas.  

Sėkmės tau Dominykai tu jau žengei pirmus žingsnius pokyčio link ir tai yra daug, palaikau tave tolesniame kelyje,

Šiltai,

Inga
atsakytas 2017 Rgs 11 Inga
×

Sek Tu-ne vienas! Facebook'e!

Palaikyk projektą!

566 klausimų
569 atsakymų
10 komentarų
173,916 vartotojų