"Tu - ne vienas!" Pagalbos Linija

Mano tėtis jau kokius 10 metų kaip ritasi į duobę. Kaltina visus aplinkinius žmones, kad jam nesiseka, visi aplinikiniai yra blogi žmonės. Labai dažnai būnam ir mes artimieji blogi, jo nesuprantam, jam reguliuojam gyvenimą. Vienintelis draugas, kaip jis pats išsako, yra šuo. Prieį gerus 8 metus pradėjo išgerdinėti ir nusigerti. Kai turėdavo pinigų tą darydavo kiekvieną dieną, net po keletą mėnesių iš eilės. Tuomet būdavo dar piktesnis ir nesukalbamesnis, net žvilsniai jį galėdavo užsiutinti. Pastaruoju metu neteko darbo ir reikalai dar labiau pablogėjo. Į alkoholį inikti nelabai pavyksta, nes nėra pinigų. Tačiau didžiausia bėda, jog jis nepripažįsta, kad serga arba turi bėdų. Dažnai nėra aišku, kaip su juo bendrauti ir ką galiu pasakyti ko ne. Gal galėtumėt patarti nuo ko reikėtų pradėti, norint jam padėti kovoti su depresija?

paklausė 2018 Kov 26 Depresija Teresė

1 Atsakymas

Labas, Terese,

Ačiū, kad pasidalinai savo jausmais ir išgyvenimais su mumis. Tai labai svarbus ir drąsus žingsnis norint gauti pagalbos. Iš Tavo laiško suprantu, kad labai pergyveni dėl tėčio situacijos. Jis jau ilgą laiką, anot tavęs, "sėdi" depresijoje ir piknaudžiauja alkoholiu. Bandau įsivaizduoti, kaip šiuo metu Tau sunku, kai negali prognozuoti savo tėčio elgesio ir nežinai kaip su juo bendrauti. Visa ši sitaucija gali atrodyti neišspręndžiama. Tačiau labai džiaugiuosi, kad nelieki abejinga tėčio skausmui ir ieškai būdų, kaip jam padėti.

Minėjai, kad tėtis jau kokius 10 metų ritasi į duobę. Maždaug prieš 8 metus jis pradėjo išgėrinėti, po to prarado darbą ir sitaucija dar labiau suprastėjo. Kaip suprantu, iš dešimties metų, tėtis tik du metus buvo piktas ant visų, po to pradėjo vartoti alkoholį ir visus likusius 8 metus dar labiau į jį grimzdo. Tai gan ilgas laiko tarpas bei labai sunku pasakyti, dėl ko tėtis pradėjo išgėrintėti (galbūt tai buvo paskatinta depresijos), tačiau šiuo metu tai panašu į probleminį alkoholio vartojimą, su kuriuo reikėtų dirbti. Paprastai žmonės, kurie turi problemų su alkoholio vartojimu labai retai pripažysta šią problemą ir retai kreipiasi pagalbos. Tokia situacija labai slegia artimuosius, todėl jie dažnai jaučiasi bejėgiai, nežinantys, ką daryti bei kaip elgtis. Manau ir Tu dabar jautiesi panašiai.  

Klausi, "nuo ko reikėtų pradėti, norint jam padėti kovoti su depresija?". Iš pradžių reikėtų jam pačiam suprasti, kad jo alkoholio vartojimo įpročiai yra pagrindinė problema, dėl kurios ne tik prarado darbą, bet ir gadina santykius su šeima, prastėja finansinė padėtis. Kol ši alkoholio vartojimo problema nėra įsisąmoninta, tol jokia pgalba tėčiui nepadės. Pirmiausia jam pačiam reikia suprasti jo elgesio ir susiklosčiusios situacijos rimtumą. Labai retai ką šeima gali pdarayti dėl to, nes patarimai ir raginimiai dažniausiai tokiems žmonėms atrodo, kaip nurodinėjimai ir priekaištai, kas dar labiau skatina nepageidaujamą elgesį (šiuo atveju alkoholio vartojimą, elgesio nenuspėjamumą). Dažniausiai išgėrinėjantis žmogus susivokia tik tada, kada atsitrenkia "į savo dugną" -  susigadina visa, kas jam buvo brangu, tuomet ateina noras kažką keisti. Tokiu atveju tokiam žmogui reikia palaikymo ir tikėjimo jo pastangomis. Tačiau iki tol, kol bus susivokta, kad išgėrinėjimai yra problema, šeimai reikalinga didžiulė kantrybė. 

Svaribiausia nemoralizuoti tokio žmogaus ir neaiškinti, kaip jam gyventi, nes kitu atveju visa tai gali dar labiau pastūmėti išgėrimų ir depresijos link. Jei dėl alokoholio vartojimo jis turės tam tikrų problemų, pavyzdžiui, nenueis į svarbų susitikimą ar neatliks kitų svarbių darbų, naudingiausia būtų, jog Tu ir kiti šeimos nariai neslapstytų jo t.y. nemeluotų kitiems, kad sušvelintų sitauciją, pavyzdžiui, jis negalėjo ateiti į susitikimą, nes sirgo ar pan. TJam reikia pačiam susidurti su savo elgesio pasekmėmis, kad suprastų, kaip jo elgesys kenkia jam pačiam. Tokiomis situacijomis naudinga ramiai ir be kaltinamo tono pateikti faktinę informaciją, jog "tu darei taip, ir gavosi taip ... Gi kitaip ir negalėjo būti". Tačiau svarbu nesitikėti didelių pokyčių ir greitų rezultatų, nes dažniausiai praeina nemažai laiko, kol žmogus pats susipranta, kad turi problemų ir eina jų tvarkytis. 

Kai problema pripažįstama, labai padeda AA grupės (anoniminių alkoholikų),  taip pat psichologai ar psichoterapeutai. Be to, jei Tau sunku matyti tėtį tokioje situacijoje ir kantriai ištverti visus sunkumus, Tu taip pat gali kreiptis pagalbos į psichologą. JIs padės Tau išgyventi sunkius jausmus ir atrasti stiprybės savyje.

Linkiu didžiausios sėkmės, kantrybės ir vilties!

Šiltai,

Ramvydė

atsakytas 2018 Kov 28 Ramvydė
×

Sek Tu-ne vienas! Facebook'e!

Palaikyk projektą!

566 klausimų
569 atsakymų
10 komentarų
173,916 vartotojų