"Tu - ne vienas!" Pagalbos Linija
Sveiki. Esu abiturientė. Mokslai eina į pabaigą.. Ir kuo toliau, tuo sunkiau kibti mokytis, nors egzaminai ant nosies.. pagalvojus apie mokymąsi, šiaušiasi plaukai ir niekaip neina prisiversti, nes iš karto į galvą lenda negatyvios mintys. Gal turite ką patarti..? Nebežinau kaip susitvarkyti su savimi, būsena, kai supranti, kad gali neišlaikyti egzaminų, labai nesmagu... Tačiau nepadeda niekas įsitraukti į tai. Tėvai aišku pyksta.. Pasakoja apie tai, kaip gyvensiu "valkatos" gyvenimą... Tačiau dar labiau nesinori mokytis. Nebežinau, ką daryti.
paklausė 2018 Bal 12 Motyvacija Miglė

1 Atsakymas

Labas, Migle, 

Skaitydama Tavo laišką jaučiu tavo vidinį konfliktą. Iš vienos pusės norisi baigti mokslus, išlaikyti egzaminus, bet iš kitos pusės yra didelis pasipriešinimas mokymosi procesui, trūksta motyvacijos ir sunku prisiversti mokytis. Visgi tai, kad rašai šį laišką rodo, kad Tu pripažįsti, kad mokslus pabaigti Tau yra svarbu ir Tu nori tai padaryti ir klausi, kaip gali sau padėti mokymosi procese, kad jis vyktų sklandžiau, lengviau ir nuvestų Tave į norimą rezultatą (išlaikyti egzaminai). 

Suprantu, kad jautiesi lyg įsprausta į kampą, mokytis prisiversti sunku, tėvai pyksta, bet toks jų elgesys Tave dar labiau atitolina nuo jų ir didina pasipriešinimą, nes turbūt jautiesi, kad Tavęs nesupranta. Panašu, kad tėvai taip išreiškia savo rūpestį ir nerimą dėl Tavo ateities, bet galbūt jie nė nenutuokia, kad Tau dar sunkiau girdint tokius jų komentarus, kaip "gyvensi valkatos gyvenimą..." Gal gali tėvams pasakyti apie tai, kaip toks jų elgesys skatina Tave jaustis? Ir kaip Tu norėtum, kad jie elgtųsi, kas tau padėtų? Ką norėtum, kad jie sakytų Tau? Svarbu atverti širdį nekaltinant, o nuoširdžiai dalinantis kaip Tu jautiesi. 

Dažnai sunku save priversti kažką daryti jeigu mes iš tiesų nematome to prasmės ir nesuvokiame, kam mums to reikia. Tad norisi ir Tave pakviesti susidėlioti savo viziją, ką norėtum veikti, kaip įsivaizduoji savo gyvenimą. Koks būtų gyvenimas ir tavo galimybės, savijauta jei baigtum mokslus bei kaip atrodytų gyvenimas jei jų nebaigtum, ką veiktum, kokias galimybes turėtum. Galima pasitelkti 5 ar 10 metų perspektyvą, kaip manai, kaip Tavo dabartinis pasirinkimas įtakos tavo vėlesnius pasirinkimus? Paklausk savęs: dėl ko aš tai darau? Galiausiai tai yra Tavo atsakomybė ir pasirinkimas.

Jeigu nusprendi, kad visgi nori baigti mokslus ir išlaikyti egzaminus geriausia, kad pasidarytum kokių skatinamųjų vaizdinių žinučių aplink save. Susirašytum ant popieriaus dėl ko Tu tai darai, kas Tau yra svarbu, kokią naudą gausi iš mokymosi? Gal galima mokymosi procesą paversti žaismingesniu, įdomesniu procesu. Pasidaryti savo gyvenimo vizijos koliažą, susiklijuoti paveiksliukus arba nupiešti piešinius, kurie iliustruotų tavo savijautą ir gyvenimo aplinkybes pabaigus mokslus. Pasikabink tai matomoje darbo vietoje ir kai kils vidinis pasipriešinimas mokytis pažvelk į jį ir prisimink dėl ko tai darai. 

Dažnai pasipriešinimas didėja jeigu mes atidėliojame mokymąsį arba neturime struktūros ir plano, kada ir ką mokomės. Tai yra disciplina, kurios laikantis kyla pasitikėjimas savimi, kad "aš galiu" ta padaryti. Susidaryk dienos ir savaitės mokymosi planą, tada Tavo protui bus aišku - kada kas daroma. Didelis darbas bus suskaldomas į mažesnius, taigi ir atrodys ne taip gasdinančiai. Svarbiausia būk su savimi švelni, atjaučianti, stenkis išgirsti savo poreikius ir susitarti su savimi dėl darbo ir poilsio rėžimo. 

Susigalvok apdovanojimų sistemą, kad atlikus kažkokį darbą Tu nusipelnei, kažko malonaus (pasivaikščioti lauke, pabendrauti su drauge ar pan.) Tai žinodama Tau mokytis gali būti šiektiek lengviau. Ta maloni veikla bus dar malonesnė jeigu ja užsiimsi atlikus kažkokį darbą. 

Mūsų pagalbos linijoje yra panašus klausimas ir puikus savanorės atsakymas į jį, tad prikabinsiu nuorodą Tau, tikiu, kad ir Tu rasi sau naudingų patarimų. 

Migle, Tikiu, kad sugebėsi įveikti šį nelengvą, bet prasmingą mokymosi etapą, 

Šiltai, 

Psichologė Inga Dirsytė

atsakytas 2018 Bal 17 Inga
×

Sek Tu-ne vienas! Facebook'e!

Palaikyk projektą!

556 klausimų
560 atsakymų
10 komentarų
173,916 vartotojų