"Tu - ne vienas!" Pagalbos Linija

Sveiki, dukra (14 m.) vis dažniau praleidžia laiką lauke su draugais. Vieną kartą grižo išgėrusi alkoholio (be barnių paaiškinau pasekmes). Suprastėjo pažymiai. Pabandžiau pasikalbėti kas vyksta, atsakymas: ko tu nori, čia tik pažymiai ir aš pagal įstatymą turiu teisę bendrauti su bendraamžiais. Kai paprašiau daugiau laiko skirti pažymiams, o ne draugams gavau atsakymą, kad ji mane apskųs vaikų teisėms, kad aš ją mušu (nors niekad nesu to dariusi). Visi bandymai gražiuoju pasikalbėti, baigiasi sakiniu: tema uždaryta, atstok! Šiandien nervai nebeatlaikė ir paprašiau grąžinti jai nupirktą telefoną, nes argumentavau, kad pagal įstatymą neprivalau pirkti jai telefonu, kompiuterių ir pan. Vėl pagrasinta vaikų teisėmis....

paklausė 2018 Grd 7 Tėvai ir vaikai Valentina

1 Atsakymas

Sveiki,

labai ačiū jums už klausimą.. Suprantu, kad vaikas be galo rūpi, tačiau pasikeitus amžiaus tarpsniui, nerandate priėjimo prie mergaitės vidinio pasaulio. Galima įsivaizduoti, jog jaučiatės sutrikusi, nusiminusi, išsigandusi, bejėgė, nusivylusi ir savimi ir vaiku, netikra dėl ateities. Būtų keista, jei jūs nebandytumėte kažkaip spręsti iškylančių rizikingų situacijų. Džiaugiuosi, jog parašėte.

Labai liūdna, tačiau tiesa yra tokia, kad barniai ir "aiškinimasis teisybės" problemos neišspręs.. Jums būtų itin svarbu žinoti, jog galios kovos su vaiku bet kokiu atveju baigiasi suaugusiojo pralaimėjimu. Vaikų nervų sistema, smegenų struktūra nėra brandi, jie dar nėra pasirengę reaguoti racionaliai, "protingai", "išmintingai", "supratingai" ir pan.. Viso to juk juos ir mokome, žingsnis po žingsnio, pamažu ir kantriai.

Visuose barniuose naudokitės žaismingumu ir humoru. Situaciją spręskite vėliau, emocijoms aprimus. Jei vaikas negali nusiraminti galbūt susipykusi su drauge, mokytoja ar iš jos tyčiojasi mokykloje, žinote, jos jausmai bus labai intensyvūs. Mes gebame atidėti sprendimus, vaikai - nelabai. Geriausia būtų, jei įsiklausytume į vaiko emocinius poreikius. Ko ji siekia, elgdamasi iššaukiančiai? Galbūt vaikui trūksta dėmesio?

Visgi svarbiausias vaiko mokymosi ir saugumo garantas yra geras ryšys su vaiku. Nesvarbu, ar tai būtų vaikystės, ar paauglystės laikotarpis. Labai prašau jūsų įsiklausyti, ką iš tiesų sako vaikas, ko ji iš jūsų laukia... Neretai nepavykus atkreipti dėmesio teigiamais būdais, vaikai nesąmoningai renkasi neigiamus elgesio būdus. Kad nebūtų per vėlu, pasistenkite atstatyti ryšį su mergaite.

Kaip tą padaryti? O, yra begalė kelių.. Galite skaityti, kalbėti su kitais tėvais, lankyti psichologo konsultacijas ar tėvystės grupes. Galite skambinti į Tėvų liniją. Viskas jūsų rankose! Niekas negali žadėti, kad bus lengva, bet verta - tikrai. Pasistenkite pajausti, kuris variantas būtų artimiausias jums, ir bandykite iškart! Nėra kur delsti, vaikas jau rodo signalus, kad kažkas ne taip. 

Vaikų auginimas - darbas nelengvas. Tačiau, kita vertus, A.Kurienė rašo, jog jei šis džiaugsmas apsunkina jus, vadinasi kažkas ne taip - ir priežastį atrasti būtina. Juk, jei sugenda mašina, mes taisome ją, tiesa? Čia patiriate sunkumus santykiuose su vaiku. Priežastys gali būti įvairios - vaiko patirta trauma, jūsų pirminės šeimos sunkumai, kažkurios pusės jautrumas ar panašiai. Nemanykite, kad su tokiomis problemomis esate viena - daugybė žmonių ieško atsakymų į lygiai tą patį klausimą, galbūt netgi šią akimirką!! Skaitykite, skambinkite, mokykitės, - pasodintas medis tikrai duos vaisius.

Darkart ačiū, kad paklausėte, žaviuosi jūsų drąsa, ir linkiu sėkmės visame kame!

Laimingų švenčių jūsų šeimai!

Inga

atsakytas 2018 Grd 16 Inga P.
×

Sek Tu-ne vienas! Facebook'e!

Palaikyk projektą!

566 klausimų
569 atsakymų
10 komentarų
173,916 vartotojų