"Tu - ne vienas!" Pagalbos Linija
Gal yra kokių būdų, kurį variantą pasirinkti, kai turi kelis darbo pasiūlymus ir visų vienodai nori? Labai baisu pasirinkti neteisingai, o negalėjimas apsispręsti kelia didelį stresą.
paklausė 2017 Lap 8 Stresas AAsta

1 Atsakymas

Miela Asta,

Ačiū, kad parašei ir pasidalinai savo rūpesčiu. Suprantu, kad esi kryžkelėje – turi pasirinkti, bet bijai suklysti, o nesugebėjimas lengvai priimti sprendimo tau kelią stresą.

Įtampa ir stresas dažnai kyla ne tiek dėl paties pasirinkimo, bet dėl baimės suklysti („O jeigu pasirinksiu klaidingai, kas tada bus...“). O koks tavo baisiausias scenarijus pasirinkus „neteisingai“? Sakoma, kad baimė rodo mus artėjant tiesos. Gal ir nuvalkiota, bet gal ir tiesa. Tavo baimė suklysti priimant sprendimą tau bando kažką pasakyti. Pasvarstyk, kokios galėtų būti to priežastys. Kaip pavyzdį įsivaizduokime, kad žmogus vengia priimti sprendimą, nes bijo, kad nepatenkins kitų žmonių lūkesčių. Tai itin svarbu suvokti, nes tokiu atveju jo sprendimas gali būti įtakotas ne jo paties norų, bet noro įtikti kitiems. Čia tik pavyzdys, Asta, savo priežastį turi atrast pati. Tačiau suvokdama, ko tu labiausiai bijai priimdama šį sprendimą, gali geriau suprasti, kurį kelią pasirinkti.

Tačiau visų svarbiausia yra atsimint, kad nėra „gerų“ ar „blogų“ sprendimų, yra tiesiog patirtys, per kurias mes augam, išmokstam naujų dalykų tiek apie save, tiek apie mus supantį pasaulį. Aš suprantu, kad gali būti baisu, jog su laiku tu gali suvokti, kad tavo pasirinktas darbas nėra visai tai, ko tu tikėjaisi, baisu, kad tokiu atveju, gali pradėti save kaltinti, kam to nepastebėjai anksčiau. Tačiau jeigu mes visada žinotume, kaip viskas susiklostys, mes niekada nieko naujo neišmoktume, neatrastume naujų galimybių. Tavo pasirinkimas nėra nuosprendis, priešingai – tai žingsnis į priekį. Netgi jeigu tu su laiku suvoksi, kad tavo pasirinktas darbas tavęs netenkina, tai nereiškia, kad tu pasirinkai klaidingai, tai reiškia, kad tu jau išbandei vieną kelią ir esi pasiruošusi išbandyti naują.

Tokioje situacijoje gali sau padėti ir paprastais praktiškais žingsniais. Visų prima, gal jau ir bandei, tačiau aš nuoširdžiai patarčiau pasidaryti privalumų ir trūkumų sąrašą pasveriantį abu darbo pasiūlymus. Svarbu tai padaryti praktiškai, o ne galvoje, nes ten viskas gali susisukti į vieną painų tumulą ir tik dar labiau tave suklaidinti. Tad pasiimk popieriaus lapą ir rašiklį – taip argumentai lengviau išsinarplios ir tvarkingiau suguls į sąrašą.

Antra, kodėl nepabandžius apie tai pasikalbėti su žmogumi, kuriuo tu pasitiki, ir kuris tave pažįsta. Kartais iš šalies kitas gali pastebėti detalių ar niuansų, kurie tau prieš tai nebuvo akivaizdūs.

Galų gale, juk būna taip, kad kuo labiau save spaudi priimti sprendimą, tuo darosi sunkiau. Kartais, kai labai susikoncentruoji ties kažkokia problema, jos sprendimai pasidaro dar sunkiau prieinami, nes mes prarandame pilną situacijos ir savęs suvokimą, mums egzistuoja tik ta užduotis, kurią turime žūt būt išspręsti. Dažniausia, atsakymas mums yra po nosimi, bet mes jo nepastebime. Tokiu atveju reikia šiek tiek atsitraukti nuo mūsų problemos, nukreipti dėmesį kita linkme, leisti protui atsipalaiduoti ir surasti atsakymą savaime. Tad jeigu gali sau tai leisti, pabandyk kurį laiką negalvoti apie tai, nukreipk mintis kita, malonesne kryptimi, pabendrauk su žmonėmis, išeik iš namų ir pan.

Dar vienas būdas – pabandyk atpažint tuos momentus, kai priimi paprastus kasdienius sprendimus, kaip pavyzdžiui, ką šiandien valgysi pietų, arba, kokiu būdu nusigausi iki parduotuvės (pėsčiomis ar autobusu). Svarbiausia tokiais atvejais padrąsinti save ir pasidžiaugti, jog štai kaip lengvai priėmei sprendimą. Suprantu, kad tai ne tokio pat sudėtingumo situacijos, net principas yra tas pats – tu pati priėmei sprendimą ir jį įgyvendinai.

Taigi, Asta, pirma sudarius pliusų ir minusų sąrašą, jeigu gali, jį tada aptark su kuo nors artimu, ir galų gale, duok savo protui apie tai pasvarstyti jo nespaudžiant, ir pamatysi, kaip atsakymas pats ateis pas tave. Ir nepamiršk svarbiausio – renkiesi iš tau patinkančių variantų, o tai jau savaime yra didelis pliusas.

Linkiu tau sėkmės, pasitikėjimo savimi ir pasitenkinimo nesvarbu kokiu sprendimu.

Nuoširdžiai,

Vilda

atsakytas 2017 Lap 8 Vilda
×

Sek Tu-ne vienas! Facebook'e!

Palaikyk projektą!

548 klausimų
550 atsakymų
10 komentarų
168,460 vartotojų