"Tu - ne vienas!" Pagalbos Linija
Laba diena,

po karantino atsidūriau  aklavietėje, visiškai negaliu prisiversti mokytis, sėdžiu visą vakarą ir nepadarau nei vienos užduoties.  Anksčiau dėl gėdos jausmo, sąžinės graužaties dar kažką padarydavau, atsiskaitydavau. Dabar gi, suvokiu, jog  dauguma  kažką mokosi, planuoja studijuoti, o man prieš akis "tuštuma", nežinau, kuo noriu būti ateityje, neturiu jokio tikslo. Anksčiau domėjausi IT, grafiniu dizainu, programavimu, filmavimu, motoroleriais, sprotavau. Šitie dalykai man sekasi. Bet dabar niekas netraukia, neįdomu. Neatrandu savęs ir neturiu jokios motyvacijos bei vallios mokytis. Kaip sau padėti, atrasti gyvenimo tikslą? Gal tuomet atsirastų motyvacija mokytis?
paklausė 2022 Kov 3 Motyvacija Arnoldas

1 Atsakymas

Sveikas, Arnoldai,

kaip pats rašai šiuo metu esi atsidūręs aklavietėje ir neturi motyvacijos mokytis. Anksčiau padėdavo prisiversti gėdos jausmas ir sąžinės graužatis, tuo tarpu šiandien tai nebeveikia. Po karantino netekai noro ir motyvacijos domėtis tuo, kas domino ir sekėsi anksčiau (IT, grafinis dizainas, programavimas ir kt.). Taip pat teigi, kad neatrandi savęs, nežinai, ką norėtum studijuoti ateityje ir kokį gyvenimo tikslą išsikelti.

Puiku, kad keli šiuos klausimus ir ieškai į juos atsakymų. Studijuojant vyresnėse klasėse visiškai normalu nežinoti, kuo norėtum būti ateityje ir ieškoti savęs,  gyvenimo tikslo bei prasmės, tyrinėjant ir išbandant įvairias sritis.

Labiau sunerimti galima dėl to, jog šiuo metu tavęs niekas netraukia ir nedomina. Tikriausiai dėl to sunku prisiversti mokytis. Žinoma, jog gyvenimo tikslo išsikėlimas ir siekimas padėtų atgauti prarastą motyvaciją mokytis. Kai yra dėl ko stengtis, paprastai stengiamės labiau.

Norisi paskatinti tave apmąstyti tavo dabartinės savijautos priežastis: kodėl karantinas galėjo turėti įtakos tavo elgesio pokyčiams? Kas būtent karantino metu tave veikė stipriausiai neigiamai? Galbūt tuo metu kažką supratai apie save arba savo aplinką? Galbūt šie pasvarstymai padėtų atrasti būdus motyvacijai sustiprinti.

Visų pirma tam, kad suprastum ko nori ir išsikeltum tikslą, reikia skirti laiko sau, t.y. sutelkti dėmesį į savo vidų ir pabūti tik su savimi. Tai padaryti gali padėti įvairios įsisąmoninimo praktikos, pavyzdžiui, Mindfulness meditacijos, tokios kaip kvėpavimo, valgymo ar meilės sau ir kitiems, padeda pajusti savo kūną, pažvelgti į savo vidų ir pakeliauti po savo vidinį pasaulį, atrandant atsakymus į įvairiausius dar neatsakytus klausimus. Galiausiai, praktikuodamas meditacijas, taisyklingo kvėpavimo pratimus bei relaksacijas suprasi, kad dauguma atsakymų į tavo keliamus klausimus ir slypi tavyje. Tik reikia nepamiršti kantrybės, tvirto dėmesio sutelkimo ir pakankamai laiko, praleisto būnant su savimi. Štai keletas kvėpavimo meditacijų, padėsiančių nurimti ir pakeliauti po savo vidinį pasaulį: https://www.internetiniszurnalastau.lt/ramybs-kampelis

Kitas būdas, kuris tau gali padėti suprasti, ko nori ir kokius tikslus gali išsikelti – aktyvios savęs paieškos. Tai gali būti savanorystė, piligriminės ar kitos kelionės, pokalbiai su artimaisiais ar nepažįstamaisiais, seminarų ir kursų lankymas, įvairūs grupiniai užsiėmimai ir susitikimai, padedantys atrasti tavo stipriąsias ar silpnąsias puses, išsigryninti norus ir tikslus. Gali taikyti abu savęs pažinimo būdus, t.y. palaikyti ryšį tiek su savo vidiniu (meditacijos, relaksacijos), tiek su išoriniu pasauliu.

Tuomet, kai jau žinai, ko nori ir kas tave domina, nesunku ir suformuluoti tikslą. Beje, verta paminėti, jog tinkamas toks tikslas, kuris yra konkretus, atitinkantis tavo gebėjimus ir apibrėžtas laike. Pavyzdžiui: ateityje norėčiau bent tris kartus per savaitę skirti sportui su dviračiu sporto klube.

Taip pat verta apsvarstyti trukdžius, kurie gali apsunkinti savęs paieškas ir tikslo išsikėlimą. Tai gali būti valios arba motyvacijos stoka, tinginystė, netinkamos aplinkybės (pavyzdžiui, draugai, kurie irgi nesimoko), pasitikėjimo savimi trūkumas.

Tuo tarpu paskatinti išsikelti tikslą ir jo siekti gali tave motyvuojantis veiksnys, nesvarbu, ar tai būtų tavo laisvalaikio pomėgis, kuriam skiri tam tikrą laiką ar susitikimas su draugais. Motyvuojantis veiksnys gali tapti savęs apdovanojimu po pamokų ir namų darbų ruošos. Tinginystės išvengti gali padėti nenuolaidžiavimas sau, disciplinos laikymasis. Netinkamų aplinkybių taip pat galima išvengti atidžiai stebint savo aplinką ir draugus, pasirenkant tuos, kurie veikia teigiamai, t.y. skatina mokytis. Na, o pasitikėjimą savimi ugdo sėkmės patyrimas ir baimę keliančių dalykų darymas.

Taigi, linkiu ryžto ir atkaklumo bei pakankamo dėmesio sau, atrandant tai, kas svarbu

Martyna
atsakytas 2022 Kov 8 Martyna
×

Sek Tu-ne vienas! Facebook'e!

Palaikyk projektą!

566 klausimų
569 atsakymų
10 komentarų
173,916 vartotojų