"Tu - ne vienas!" Pagalbos Linija

Labas vakaras,

 Aš gyvenu užsienyje, o mama yra Lietuvoje, jai pasireiškė paranojos simptomai, kažkada kai lankėsi pas gydytoją, buvo išrašytas haloperidol.

Kadangi ji atsisako gydytis, bijo išvažiuoti iš namų dėl to kad ją neva persekioja, labai sunku bendrauti. Kreipiausi į gydytoją psichiatrą, rašiau laiškus, bet jei ji nėra agresyvi ir nekelia pavojaus sau ar kitiems, negalima paguldyti į ligoninę.

Deja simptomai yra akivaizdūs ir su atitinkamu gydymo problema gal išsispręstu, tačiau nerandu jokio įstatymo, kur būtų galima žmogų, kuriam reikalinga pagalba, gydyti. Jaučiuosi baisiai, kai jaučiuosi, kad niekuo negaliu padėti, o kai bandau tą padaryti dar mama pradeda pykti ir aš tampu prieše, nejaugi nėra galimybės išspręsti šitą bėdą? Kaip mums, namiškiams, bendrauti su mama tokioje situacijoje, gal galite patarti?

O gal net žinote kokį tai įstatymą, kuriuo  būtų galima žmogų gydyti.

Ačiū,

paklausė 2022 Lie 13 Stresas anonimas

1 Atsakymas

Laba diena,

Ačiū, kad ieškote pagalbos ir kreipėtės į mus.

Laiške rašote, jog Jūsų mamai, kuri gyvena Lietuvoje, pasireiškė paranojos simptomai, Jūs pati gyvenate užsienyje, todėl negalite pagalbos suteikti tiesiogiai. Prieš kurį laiką mama lankėsi pas gydytoją ir tuo metu jai buvo paskirtas vaistas Haloperidolis. Šiuo metu suprantate, jog vaistai nepadeda ir mamos ligos simptomai grįžta, dėl nuotolio ir įstatymų, negalite suteikti kokybiško gydymo. Bandėte kreiptis į gydytoją-psichiatrą, bet jis paaiškino, jog asmenų priverstinai gydyti galimybės nėra, jei jie nekelia pavojaus sau ir kitiems. Šiandien jaučiatės bejėgė padėti savo mamai, Jūs stengiatės, o mama priešinasi.

Noriu pasakyti, jog esate puiki dukra, kuriai rūpi mamos gyvenimo kokybė. Galiu tik įsivaizduoti, ką reiškia stengtis rūpintis savo artimiausiu žmogumi ir sulaukti neigiamų reakcijų, tai kelia liūdesį ir nusivylimą. Svarbu atsiminti, jog stebimos neigiamos mamos reakcijos nėra tikroji Jūsų mama, tai liga, mama šios būsenos nepasirinko, todėl, bendraujant su ja, svarbu išlikti ramiai, nesukelti konflikto, išklausyti, suteikti erdvės, stengtis suprasti mamos būseną ir išgyvenamus potyrius. Neturėkite  išankstinių nuostatų, kurios paveiktų Jūsų bendravimą. Gebėkit reaguoti ir pastebėti mamos nuotaikos pokyčius, jei jaučiate, jog ji yra blogos nuotaikos, venkite svarbių diskusijų. Jei bendraujate gyvai, išjunkite pašalinius garsus, kurie netrukdytų, bendraukite po vieną, lėtai ir aiškiai, paklauskite, kaip Jūs ar kiti asmenys galėtų padėti ir prisidėti, kad Jūsų mamai būtų geriau. Svarbu, kad tiek Jūs, tiek kiti artimieji su mama bendrautų oriai ir pagarbiai, svarbu komunikuoti su asmenybe, o ne liga ar jos simptomais.

Gydytojas, kuris Jus informavo dėl priverstinio gydymo galimybių, buvo teisus, deja, bet jei žmogus nekelia grėsmės sau ir kitiems, priverstinio gydymo taikyti negalima. Be priverstinio gydymo galite apsvarstyti kitą variantą. Rekomenduoju pasidomėti privačiu psichiatru, kuris galėtų atvykti į namus. Gydytojas, apžiūrėjęs Jūsų mamą ir atlikęs įvertinimą, galėtų patikslinti ligos diagnozę ir pritaikyti naujus medikamentus, kurie galėtų padėti, taip pat suteiktų rekomendacijas, kaip toliau Jums reikėtų elgtis. Žinoma, kad galėtų būti užtikrintas kuo kokybiškesnis gydymas, svarbu, kad šalia Jūsų mamos būtų artimas asmuo, kuris galėtų organizuoti būtinos pagalbos teikimą.

Žemiau įkeliu kelias nuorodas, kuriose galite rasti platesnę informaciją, kuri galėtų padėti pasirūpinti mama. Rekomenduoju susisiekti su Lietuvos sutrikusios psichikos žmonių globos bendrija, galbūt jie galėtų atsakyti į kitus Jūsų klausimus.

Lietuvos sutrikusios psichikos žmonių globos bendrija:

https://lspzgb.lt/kontaktai/

Psichikos pagalbos metodinės rekomendacijos:

https://sam.lrv.lt/uploads/sam/documents/files/Psichikos%20metodin%C4%97s%20rekomendacijos%202018%2012%2030.pdf

Iš Jūsų laiško pastebiu, jog dedate daug pastangų, kad galėtumėt padėti savo mamai, tačiau svarbu nepamiršti pasirūpinti savimi, tik taip galime padėti kitiems - kai rūpinamės savimi. Artimo žmogaus liga atima daug laiko ir energijos, tad primenu, jog šiuo laikotarpiu svarbu palaikyti įprasta gyvenimo rutiną, stenkitės miegoti 8-9 valandas, nepamirškite sveikos mitybos, fizinio aktyvumo, taip pat būtų naudinga rasti žmogų, su kuriuo galėtumėt pasikalbėti apie iššūkius, su kuriais susiduriate besirūpindama mama.  

Linkiu sėkmės.

atsakytas 2022 Lie 14 Lukas
×

Sek Tu-ne vienas! Facebook'e!

Palaikyk projektą!

566 klausimų
569 atsakymų
10 komentarų
173,916 vartotojų