"Tu - ne vienas!" Pagalbos Linija

Sveiki, esu šeštokė ir neturiu tikrų draugų. Manimi tik naudjasi kai jiems reikia tik savos naudos. Esu pirmūnė, todėl mane vadina moksliuke ar akiniuote nes nešioju akinius. Ir visa tai trunka šešis metus (tiek kiek mokausi) ir nė karto neturėjau tikrų draugų. Į mane kreipiasi tik tada kai reikia kažką paskolinti ar padaryti viską už juos. Mane dažnai apkalbinėja todėl jaučiuosi kasdien labai blogai. Ir mokytojos net tai matydamos nepadeda.

paklausė 2023 Bal 17 Bendraamžiai/santykiai darbe Eglė

1 Atsakymas

Labas, Egle.

Ačiū, kad parašei ir pasidalinai savo mintimis bei išgyvenimais. Laiške pasakoji, jog šiuo metu esi gabi šeštokė, kuriai puikiai sekasi mokytis. Deja, taip pat mini, jog mokykloje tenka susidurti su bendraklasių patyčiomis. Jauti, jog jie tavimi pasinaudoja, kai jiems reikia paskolinti tam tikrą daiktą ar padaryti namų darbus už juos. Klasiokų elgesys tau sukelia blogus jausmus, taip pat rašai, kad mokytojai, matydami tokį bendraklasių elgesį, nieko nedaro.  

Girdžiu tave, Egle, tikiu, jog toks bendraklasių ir mokytojų elgesys gali sukelti stiprius neigiamus išgyvenimus, kurie trukdo mokykloje jaustis laisvai ir saugiai. Mokiniai gali tyčiotis dėl įvairiausių priežasčių - kartais jie įsivaizduoja, jog taip elgdamiesi yra „kietesni“ už kitus, bet tai nėra tiesa. Patyčios dažnu atveju gali rodyti, jog žmogus galimai yra silpnas ir nepasitikintis savimi, o grubus elgesys naudojamas kaip tam tikras šarvas, kuris padeda apginti save ir savo vidinius išgyvenimus. Galbūt šie mokiniai, tam tikrame savo gyvenimo etape, patyrė patyčias ir šiandien elgiasi lygiai taip pat norėdami įskaudinti kitus, bet tai irgi nėra teisingas pasirinkimas norint „išvėdinti“ viduje susikaupusius jausmus. Tavo bendraklasių elgesys yra nepateisinamas. Galbūt jų gyvenime neatsirado žmogus, kuris jiems paaiškintų, jog patyčios yra neigiamas reiškinys, kuris skaudina kitus žmones. Man taip pat liūdna girdėti, jog mokytojai, matydami tokį tavo bendraklasių elgesį, nesiima veiksmų stabdant patyčias.

Egle, noriu tau pasakyti, jog tavęs ir tavo gyvenimo neturėtų apspręsti bendraklasiai ir jų negražūs įžeidinėjimai. Šiandien tu esi išmintingesnė už didžiumą klasės - esi pirmūnė, kuriai nereikia tyčiotis iš kitų, kad galėtum atkreipti į save dėmesį. Galiu nuspėti, jog tavo bendraklasiai norėtų mokytis taip pat puikiai, kaip tu, bet jie to padaryti negali, todėl jiems belieka pasityčioti iš tavęs, nes tai yra lengviau nei skaityti knygas, spręsti matematines lygtis ar mintinai mokytis įvairių valstybių sostines, bet atmink, kad tu už juos esi šaunesnė, nes elgiesi pavyzdingai ir teisingai.

Vienas iš būdų, kaip gali reaguoti į patyčias - humoras. Galiu suprasti, kad girdint patyčias gali būti sunku reaguoti humoru, bet kartais pasijuokti iš savęs yra normalu, tą darydama, kitiems parodai, jog jų žodžiai tavęs neskaudina. Tokiu būdu bendraklasiai gali pastebėti, jog tu nekreipi dėmesio į jų žodžius ir tai gali padėti jiems suprasti, kad iš tavęs tyčiotis nėra prasmės, nes tu į tai nereaguoji. Sunkiais gyvenimo momentais koncentracijos stovykloje humoras išgyventi padėjo Lietuvos poetui Baliui Sruogai, kuris savo patirtis aprašė knygoje „Dievų miškas“. Kitas būdas - ryžtingai ir aiškiai paprašyti skriaudėjo (-ų) liautis taip elgtis, pasakyti, kad patyčios tave žeidžia. Taip pat labai naudinga apie savo patirtis pasidalinti su suaugusiais. Jei jauti, jog mokytojai negirdi ar nepastebi patyčių, svarbu atminti, kad ne visi į tai reaguoja vienodai, todėl svarbu pasikalbėti su artimaisiais - tėvais, globėjais, seneliais, klasės auklėtoja (-u) ar kitais artimais žmonėmis. Tai leistų rasti papildomų būdų, kurie padėtų tau jaustis geriau - galbūt yra galimybė mokytis kitoje klasėje, kurioje ugdomi motyvuoti mokiniai, kurie nori mokytis, galbūt yra galimybė pakeisti mokyklą, svarbu pasikalbėti su suaugusiais ir pasidalinti savo išgyvenimais, kurie trunka jau šešis metus. Taip pat gali užsukti pas mokyklos psichologę (-ą) - šiam žmogui gali papasakoti, kaip jautiesi, ką patiri per pamokas ar pertraukas, gali pasakoti tai, ką nori ir kiek nori. Nežinau, kiek tavo klasėje mokosi mokinių, bet galbūt yra bent vienas žmogus su kuriuo galėtum užmegzti ryšį ir pasidalinti savo kasdieniais atradimais, galbūt tai padėtų geriau jaustis mokykloje.

 Visada apie patirtas patyčias gali parašyti Patyčių dėžutei - https://patyciudezute.lt/ - tereikia atsisiųsti mobiliąją programėlę ir jos pagalba užregistruoti pranešimą, jog patiri patyčias savo klasėje. Viskas vyksta anonimiškai, todėl mokyklos darbuotojai ir tavo bendraklasiai nežinotų, jog šį laišką parašei tu. Taip pat, jei norėtum gyvai pasikalbėti, visada gali kreiptis tiek į Vaikų arba Jaunimo liniją. Į Vaikų liniją gali skambinti kiekvieną dieną nuo 11 iki 23 val. numeriu - 116 111, o į Jaunimo liniją gali skambinti bet kuriuo paros metu numeriu - 8 800 28888.

Dar kartą dėkoju, kad parašei mums. Atmink, jog dabartinės gyvenimo patirtys neatspindi tavo ateinančio gyvenimo patirčių, gyvenimas gali būti kupinas šviesos, džiaugsmo ir pozityvių žmonių. Linkiu sėkmės!

Lukas

atsakytas 2023 Bal 30 Lukas
×

Sek Tu-ne vienas! Facebook'e!

Palaikyk projektą!

566 klausimų
569 atsakymų
10 komentarų
173,916 vartotojų