"Tu - ne vienas!" Pagalbos Linija
Vaikai, anukai ja laiko SIRDY, nuotrauku irgi nebenori matyt, jis su manim sakosi, vaikams matosi yra laimingas, bet jauciu jis negali man isreikst savo jausmu. Ka daryt?? Pradejom daznai pyktis. Pradekit.
paklausė 2023 Bal 12 Kita Galin

1 Atsakymas

Sveiki,

ačiū už Jūsų atvirą laišką. Kaip girdžiu, norite padėti savo draugui susitaikyti su  žmonos netektimi ir pagerinti santykius. Rašote, jog Jūsų draugas laiko savo žmonos nuotraukas beveik visuose kambariuose, nors po žmonos mirties praėjo dešimt metų. Jūsų tokia situacija netenkina. Kaip suprantu, Jūs nenorite, jog Jūsų draugas laikytų mirusios žmonos nuotraukas kambariuose. Kaip rašote, Jūsų draugas sakosi besijaučiantis gerai. Visgi turite įtarimų, jog draugas Jums negali išreikšti savo jausmų, susiduriate su pykčiais, konfliktais.

Netektis – mūsų gyvenimo palydovė. Paprastai netekties skausmas ir susitaikymas su artimo žmogaus praradimu tęsiasi apie vienerius metus. Per šį laikotarpį yra išgyvenami tam tikri jausmų etapai. Pradedant šoko būsena sužinojus apie artimojo mirtį, kurią keičia neigimas ir priešinimasis dėl artimojo mirties. Vėliau sekančios derybos, o po jų -  liūdesys ir sielvartas padeda pereiti į susitaikymo su artimojo mirtimi būseną. Kaip jau rašiau paprastai gedulo laikotarpis trunka vienerius metus, tačiau tai nereiškia, kad po metų užmirštame savo mirusįjį. Mintys ir prisiminimai tik jau ne tokie intensyvūs gali aplankyti ir toliau. Juk sunku užmiršti savo artimą ir elgtis taip tarsi jo nebūtų buvę, kad ir po dešimt metų. Tuo tarpu sutuoktinio mirtis – viena skaudžiausių, sukeliančių didžiausią stresą žmogaus gyvenime. Taigi susitaikymas su sutuoktinio mirtimi gali užtrukti ir ne vienerius metus. Apskritai, susitaikymo su netektimi laikas yra labai individualus ir priklauso nuo pačio žmogaus, jo asmenybės, taikomų įveikos būdų, brandos.

Kaip rašote, norite padėti savo draugui išreikšti jausmus. Tikriausiai sužinoti apie savo draugo jausmus geriausiai galite pokalbio metu. Kalbėdamiesi apie tai, kas jums abiem svarbu, ne tik mažiau konfliktuosite, tačiau imsite vienas kitą geriau suprasti ir užjausti. Taigi, skatinu daugiau kalbėtis tarpusavyje, pavyzdžiui, apie nuotraukas kambaryje. Galite savo draugui išsakyti savo nuomonę ir tai, kad Jums nepatinka, jog vyras laiko žmonos nuotraukas kambariuose. Be to, išsakykite ir tai, ką jaučiate ir matote:  vyras neišsako savo jausmų, yra užsisklendęs, o Jūs norėtumėte jo atvirumo. Nekalbant sunku išsiaiškinti tai, kas mums yra svarbu, ir galbūt mus skaudina. Privalome savo mintis ir jausmus iškalbėti, taip suteikdami galimybę tą patį padaryti ir kitiems.

Pačių mirusio žmogaus nuotraukų laikymas namuose nėra blogai. Ir tai nelaikoma patologija. Gedėjimas įgauna patologiją tuomet, kai užsitęsia ir kelia intensyvius jausmus. Tarkim Jūsų draugas nuolatos prisimena, dažnai kalba apie mirusią žmoną, pariria intensyvius, ilgai trunkančius jausmus, gali išsivystyti ir depresija. Taip pat pastebite, kad nuotraukos, laikomos kambariuose, išprovokuoja stiprias, ilgai trunkančias emocijas, palaiko depresyvią nuotaiką. Be to, apie užsitęsusį gedėjimą gali pranešti neiškrautos emocijos (liūdesys ir pyktis dažniausiai), kurios įgauna klinikinių simptomų išraišką – depresinę, somatoforminę simptomatiką. Taigi pasvarstykite, ar Jūsų vyrą kamuoja fiziniai skausmai, nuolatiniai negalavimai, neturintys aiškios priežasties.

Tačiau jei nuotraukos kambariuose nesužadina stiprių vyro išgyvenimų, neskatina depresinių minčių ir jausmų, o atlieka tiesiog „buvimo“ funkciją ir vyras jaučiasi įprastai gerai, neturi somatinių fizinių negalavimų be priežasties, tikriausiai tai nėra užsitęsęs gedėjimas. Apskritai, galima paklausti paties vyro, kokią funkciją atlieka nuotraukos, stovinčios kambariuose? Galbūt jų jam jau nebereikia?

Aiškesnį įvertinimą dėl užsitęsusio gedėjimo ir tinkamos pagalbos gali suteikti psichologas. Esant poreikiui kreipkitės į jį. Psichologinę pagalbą galite gauti šiuo tel. nr.: http://pagalbosmoterimslinija.lt/

Rašote, jog kyla konfliktų su vyru. Nėra aišku, ar konfliktuojate dėl nuotraukų kambariuose ir vyro nenoro išreikšti savo jausmus ar tai vyksta dėl kitų priežasčių. Jei susiduriate su sunkumais išsiaiškinant konflikto priežastis ir bendraujant su vyru, Jums gali padėti porų terapeutas ar psichologas, dirbantis su šeimomis.

Stiprybės ir kantrybės,

Martyna

atsakytas 2023 Bal 13 Martyna
×

Sek Tu-ne vienas! Facebook'e!

Palaikyk projektą!

566 klausimų
569 atsakymų
10 komentarų
173,916 vartotojų