"Tu - ne vienas!" Pagalbos Linija
Vienintelė vieta kur galiu dirbti - klasė. Visur kitur namų darbų daryti tiesiog negaliu.Galbūt galėtumėte man padėti.
paklausė 2018 Sau 11 Motyvacija Aistė

1 Atsakymas

Labas, Aiste,

Džiaugiuosi, kad ieškai pagalbos ir mėgini keisti situaciją. Tai rodo tavo atsakingumą ir ryžtą!

Suprantu, kad, kai norisi darytis namų darbus ir nepavyksta to padaryti, gali kilti įvairių jausmų, tarp kurių gali būti ir nusivylimas savimi. „Tu – ne vienas“ svetainėje yra publikuotas straipsnis apie motyvaciją, kuris padės šiek tiek detaliau suprasti kas tai per „daiktas“ (nuoroda čia). Šios informacijos kaupimas padės atrasti daugiau būdų apie tai, kaip galėtum sau padėti papildomai. Pavyzdžiui, galbūt pradžioje būtų galima sugalvoti sau tam tikrą paskatinimų sistemą (už kiekvieną išspręstą uždavinį – 10 minučių mylimo serialo žiūrėjimo), kuri didintų išorinę motyvaciją, ir palaipsniui sukurti sau vidinę motyvaciją atlikti namų darbus (galbūt matematikos užduotys gali būti prasmingos, nes lavina loginį mąstymą).

Yra teigiama, kad žmogaus smegenys įsimena aplinkos dirgiklius, kurie sukelia tam tikras organizmo reakcijas, ir į juos reaguoja panašiai arba vienodai ateityje. Galbūt taip nutiko ir tau – vienintelė vieta, kurioje gali susikaupti, nurimti ir atlikti namų darbus tėra mokykloje esanti klasė. Tačiau geroji žinia ta, kad žmonių smegenys yra pakankamai patiklios ir jas gana paprasta apgauti. Todėl galbūt ramios ir susikaupimą skatinančios aplinkos radimas kitose vietose tau padėtų pratinti organizmą susikaupti ir kitur. Pavyzdžiui, bibliotekoje ar skaitykloje, galbūt savo kambaryje. Pradžioje būtų galima apsibrėžti tam tikrą užduotį, kurią reikia atlikti susikaupus tam tikrą laiką. Pavyzdžiui, spalvinti, skaityti knygą (ir vėliau sau mintyse pabandyti atpasakoti ką perskaitei)(tokiu būdu ir lavinsi atmintį). Kartais teigiama, kad žmonėms yra lengviau susikaupti malonioje aplinkoje, pavyzdžiui, degant kvepiančioms žvakėms, grojant foninei muzikai. Tad būtų galima stebėti save ir žiūrėti kurioje aplinkoje jautiesi geriau, kai tenka daryti namų darbus.

Taip pat teigiama, kad namų darbų atlikimas reikalauja daug valios, nes namų darbų užduotys ne visada būna pačios įdomiausios ar patraukliausios, tačiau jas atlikti tenka dėl įvairių priežasčių. Šiuolaikiniame pasaulyje dėl nuolatinės stimuliacijos esame linkę ieškoti malonumo „čia ir dabar“ ir perkelti dėmesį greitai nuo vieno objekto prie kito. Pavyzdžiui, gali būti, kad darant namų darbus staiga kyla nenugalimas noras patikrinti kas nutiko „Facebook“ ar „Instagram“ platformose ir net nesusimąstant čiumpame telefoną ar įsijungiame naršyklę kompiuteryje. Toks elgesys trukdo valios vystymuisi bei formavimuisi, todėl su ja ir trinka mūsų dėmesys, pradedame sunkiau susikaupti, ne visada prisimename ką perskaitėme ir pan. Tačiau valią galima pradėti ugdyti gana paprastai – tereikia sau užsibrėžti tam tikrą laiką, kurį turėsi palaukti iki kol galėsi daryti tai, kas norisi. Pavyzdžiui, atsivertus sąsiuvinį ir pasidėjus knygą gali kilti nenugalimas noras atsistoti ir susitvarkyti kambarį. Pirmiausia, lėtai įkvėpk, iškvėpk ir pasakyk sau, kad po 10 minučių tu nueisi ir susitvarkysi kambarį, tačiau dabar užsirašysi pratimo numerį, perskaitysi sąlygą ir užsirašysi svarbiausius uždavinio komponentus; išspręsi šį pratybų sąsiuvinio puslapį ar pratimą... Pirmieji kartai iš tiesų gali būti labai sudėtingi, tačiau su laiku 10 minučių laikotarpis neatrodys ilgas ir šį laiką galima po truputėlį ilginti.

Tačiau bet kuriuo atveju – namų darbų atlikimas kartais yra sudėtingas, nes gyvenimas reikalauja labai daug, o laiko atlikti užduotis yra mažai. Todėl svarbu, kad namų darbų atlikimas netaptų visu laisvalaikiu ir turėtum laiko maloniai veiklai, tačiau malonus laikas neturėtų būti nuolatinė veikla laisvu nuo mokyklos ir pamokų metu. Toks gyvenimo planavimas leis ugdyti tave vyresniame amžiuje saugančius įgūdžius.

Tad stiprybės, sėkmės ir drąsos įveikti save!

--

Aistė

atsakytas 2018 Sau 12 Aistė
×

Sek Tu-ne vienas! Facebook'e!

Palaikyk projektą!

566 klausimų
569 atsakymų
10 komentarų
173,916 vartotojų