"Tu - ne vienas!" Pagalbos Linija

Man sunku suvaldyti pyktį. Kažkada "paggoglinau" ką tokiu atveju daryti, bet aprašyti kvėpavimo pratimai ir meditacijos mane tik dar labiau supykdė. Esu uždaras žmogus, nedaug bendrauju su aplinkiniais. Pastaruoju metu beveik viskas kelia pyktį. Kai taip nutinka užsidarau vonioje ir sėdžiu ten kol praeina. Tėvai to nesupranta, dažnai rėkia. Aš labai nemėgstu pakelto balso. Mane tai gąsdina. Smurto dar niekada neisiėmiau, bet kuo labiau pykstu, tuo daugiau apie tai galvoju. Bijau, kad vieną dieną peržengsiu ribas.

paklausė 2018 Vas 4 Bendraamžiai/santykiai darbe Rouzė

1 Atsakymas

Ačiū, už tavo klausimą apie pykčio suvaldymą. Laiške užsimeni, kad esi ieškojęs internete būdų, kaip suvaldyti pyktį. Noriu pasidžiaugti, kad esi aktyvus ir stengiesi spręsti šią problemą. Taip pat, tai, kad rašai, mums rodo, jog tai, kaip yra dabar tau netinka, kelia sunkumų ir tu esi pasiruošęs kažką daryti, kad tai pakeisti.

Iš Tavo laiško suprantu, kad pastaruoju metu viskas kelia Tau pyktį, sakai, kad pykčio metu, tu užsidarai vonioje ir būni tol, kol praeis. Toks tavo elgesys kelia tėvų pasipriešinimą ir galiu įtarti pyktį, kadangi mini, kad jie rėkia, o tai tave dar labiau gąsdina. Noriu pasakyti, kad pyktis yra natūrali žmogaus reakcija ir emocija į situacijas, kuriose yra peržengiamos mūsų ribos. Mūsų emocijos ir jausmai yra mūsų gidai, kurie gali parodyti mums asmeniškai teisingą kelią. Tad kai, jauti kokią nors emociją, pvz., šiuo atveju pyktį, svarbiausia suvokti ką šiuo metu jauti, kas su tavimi vyksta ir bandyti suprasti ką tokio svarbaus ši situacija tavyje palietė, kad tavo reakcija buvo pyktis. Tokią analizę geriausia atlikti tada, kai pyktis bent šiek tiek nurimsta. Visiškai natūralu, kad jeigu tu nekreipi dėmesio ir neperskaitai savo vidinio pasaulio žinučių Tau, neapgini savo interesų, vertybių, pasirinkimų, tada, kai yra į juos kėsinamasi aplinkinių, tada pyktis yra slopinamas. Tu naudoji agresiją prieš save, negerbi savo jausmų, savo tikrųjų norų, savo vidinės tiesos- tada mūsų viduje kaupiasi ta stipri energija ir galiausiai pradeda atrodyti, kad gali savęs nesukontroliuoti ir griebtis smurto.

Būtent tuo metu, kai pyktis kyla, tu gali pastebėti, kad tavyje atsirado daug energijos, skirtos save apginti, tai yra galinga jėga, ji reikalinga žmogui, kad jis atskirtų, ką jam įsileisti į savo pasaulį, o ko neįsileisti, ta jėga suteikia mums drąsos pasakyti “Ne”. Vieniems žmonėms gali padėti atsipalaidavimo pratimai, kvėpavimo, meditacijos praktikos- nurimti. Kitiems reikia aktyvios veiklos, kad tavo raumenys dirbtų ir išveiktų tą susikaupusią energiją. Galima užsiimti sportu. Pvz. Tada kai apėmė pyktis iškarto apsiauti sportinius batus ir apibėgti aplink namą kelis kartus, arba padaužyti bokso kriaušę. Taip pat efektyviai padeda pagalvės daužymas, energingai išreiškiant pyktį balsu šauksmu, ir plačiais rankų mostais. Mūsų kūnas ir psichika tiesiogiai susiję, tad per kūną, galima lengviau ir greičiau keisti emocinę ir psichologinę būseną. Galbūt Tau irgi aktyvi veikla su kūnu padėtu efektyviai išveikti pyktį.

Svarbiausia, kad po to, kai pyktis nurims, tu grįžtum prie buvusios situacijos, kuri Tau iššaukė tokią reakciją ir ją paanalizuotum. Gali užsirašyti, kokios mintys kyla apie tą situaciją, ką tu galvoji. Rašymas daug geriau nei tik mąstymas mintyse, padeda susivokti kas yra kas. Pradžioje galima rašyti bet ką, kas tik šauna į galvą, nesistengiant gauti “protingą” atsakymą, tiesiog leisti sau išreikšti viską iš vidaus, ant popieriaus.

Tada, kai mintys šiek tiek aiškesnės svarbu grįžti prie žmonių su, kuriais kilo konfliktas ir ramiai pasidalinti savo pozicija, išsakant kas tau svarbu ir kaip tu norėtum, kad būtų.

Be abejo, kartais nėra lengva ramiai ir aiškiai pasikalbėti su tėvais apie konfliktinius dalykus. Bet noriu Tave padrąsinti išdrįsti išsakyti savo mintis tėvams, galbūt kokį vakarą, kai visi bus pozityviai, ramiai nusiteikę ir turės resursų širdimi išgirsti vienas kitą.

Stiprybės ir palaikymo Tau,

Šiltai,

Inga
atsakytas 2018 Vas 5 Inga
×

Sek Tu-ne vienas! Facebook'e!

Palaikyk projektą!

566 klausimų
570 atsakymų
10 komentarų
173,916 vartotojų