"Tu - ne vienas!" Pagalbos Linija
paklausė 2018 Kov 7 Depresija anonimas

1 Atsakymas

Sveiki,

Skaitydama klausimą jaučiu, kad Jus tikrai slegia darbo krūvis ir patiriamas stresas mokykloje. Būtent žodis „neišprotėti“ atskleidžia, kad norite, jog situacija pasitaisytų. Deja, neretai pačios situacijos pakeisti negalime. Tačiau galime pakeisti požiūrį į situaciją ir galime keisti save. Tad pabandysiu parašyti, kaip Jūs galėtumėte padėti sau pačiam.

Pirmiausia, perskaičius problemą, kyla klausimas ar jaučiamas stresas yra susijęs su tuo darbo krūviu ar su kitais mokyklos aspektais? Jeigu stresas kyla dėl darbo krūvio, tuomet tikėtina, kad tinkamai suskirsčius darbo krūvį dienos eigoje, stresas sumažėtų. Šioje vietoje svarbu nepamiršti, kad mokykla yra vieta, kurioje per sąlyginai trumpą laiką stengiamasi mokinius išmokyti daugybės dalykų: nuo tam tikrų įgūdžių (pvz, rašymas, skaitymas), žinių (pvz, istorija, biologija), iki mąstymo formavimo (pvz, interpretacijos, samprotavimai, matematika). Visam tam pasiekti vien pamokų laiko yra per mažai, todėl mokymosi planuose būtina įtraukti savarankiško mokymosi laiką – namų darbus. Koncentruojantis ir žvelgiant į šią situaciją tik iš negatyvios pusės, sukyla neigiamos emocijos, kaip pyktis, neproduktyvus stresas, kurie savo ruožtu trukdo atlikti veiklas ir taip, tarsi, atsiduriama užburtame rate. Būtent todėl naudinga keisti požiūrį į situaciją. Dažniau atkreipkite dėmesį tai, kas mokykloje yra pozityvu, prieš atliekant paskirtus darbus, įsivardinti to darbo naudą sau. Taip situacinis stresas bus minimalizuojamas. Tačiau labai svarbu naudą sau įsivardinti kuo dažniau. Tai turi tapti įgūdžių. Negatyvios mintys, jausmai dažnai geba atkeliauti nekviesti ir užsibūti ilgiau nei norėtųsi. Tuo tarpu teigiamus jausmus reikia ilgai „kalbinti“, todėl siūlau bandyti ir nesustoti tol, kol pavyks. O kai pavyks, tai tęsti toliau. Kuo rasite daugiau aspektų susijusių su nauda sau, tuo didesnė tikimybė, kad jausitės geriau.

Antra, naudinga taikyti tradicinę ir labai veiksmingą laiko planavimo strategiją. Dažnai jaučiame, kad turime didelį darbo krūvį tuomet, kai nespėjami atlikti mums skirtų darbų. Tad naudinga iš anksto susiplanuoti dienas taip, kad jų metu būtų galima skirti pakankamai laiko namų darbų ruošimui. Galbūt dalį namų darbų galima atlikti ilgosios pertraukos metu arba esant laisvai pamokai. Svarbu gebėti lanksčiai pažvelgti į aplinkybes ir jas paversti sau palankiomis. Taip pat naudinga įvertinti savo laisvalaikį. Galbūt dalį jo galima skirti namų darbų ruošimui. Tačiau viso darbo metu labai svarbu darytis pertraukas ir turėti būdus kaip save skatinti tęsti darbą toliau (pvz, parašius rašinį ir atlikus kitus lietuvių kalbos namų darbus, galėsiu atsipalaiduoti žiūrėdamas mėgstama tv serialą). Kadangi nežinau, koks Jūsų užimtumas ir galimybės, negaliu būti labai konkreti. Todėl, jeigu kyla sunkumų laiko planavimo atžvilgiu, rekomenduoju užsukti pas mokyklos psichologą ir kartu su juo sudaryti Jums tinkamą ir palankų darbo planą.

Trečia – streso valdymas. Mūsų tinklalapyje yra ne vienas straipsnis apie tai, kaip galima valdyti stresą, kaip sau padėti atsidūrus tokiose situacijose, kurios kelia stresą, tad skatinu paskaitinėti čia, čia ir čia. Taip pat labai naudinga atsipalaiduoti ir išveikti susikaupiančią įtampą atliekant tokias veiklas kaip: piešimas, dainavimas, šokiai, sportas, mankšta, pasivaikščiojimas. Taip galima ne tik sumažinti fizinės įtampos pojūtį, bet ir išsivalyti mintis. Minėtina ir savęs programavimo nauda. Susikurkite galingą frazę, kurią kartotumėte kasdien kaip mantrą ir taip ir po truputį įtikėtumėt, kad galit suspėti atlikti visus darbus, kad Jums užduoti darbai yra įveikiami, kad Jūs gebate atsipalaiduoti. Kartais gali padėti ir paprasčiausias išsikalbėjimas kitam žmogui (pvz, draugui, tėvams, psichologui) arba savijautos išrašymas.

Linkiu nepasiduoti ir aplinkybes paversti savo draugėmis.

Šiltai,

Odeta

atsakytas 2018 Kov 7 Odeta
×

Sek Tu-ne vienas! Facebook'e!

Palaikyk projektą!

566 klausimų
569 atsakymų
10 komentarų
173,916 vartotojų