"Tu - ne vienas!" Pagalbos Linija
Sveiki. Mano draugė serga bulimija ir nežinau kaip jai padėti ar kaip su ja bendrauti...Ji tapo labai nervuota, aš nebežinau ką jai sakyti, nes vienaip ar kitaip pabloginu viską. Po kiekvieno suvartoto maisto ji dažnai sako, kad nori pabūti viena, bet tuo momentu ji būdama viena eina išsivemti... o jei sakau, kad nepaliksiu tiesiog supyksta ant manęs...Patarkite, kaip man jai padėti? Ką turėčiau sakyti, kaip bendrauti su ją? Ir ar vertą ją palikti vieną kai to prašo?
paklausė 2018 Bal 30 Kita Robertas

1 Atsakymas

Sveiki,

Pirmiausia norisi sureaguoti į frazę "nebežinau, ką jai sakyti, vienaip ar kitaip viską pabloginu". Kai būname jautresni (šiuo atveju minite, kad draugė yra "nervuota"), kartu tampame išrankesni ir žodžiams. Galbūt akcentuojate tam tikrus žodžius, kurie iššaukia pyktį, arba naudojate netinkamą intonaciją, balso toną. Todėl šioje vietoje rekomenduočiau atkreipti dėmesį, kuriuo metu, kam vykstant, ką pasakant, pastebite draugės negatyvią, atmetimo reakciją. 

Taip pat gali būti, kad stengdamasis suteikti palaikymą, jį suteikiate taip, kaip tai suprantate Jūs, bet ne taip, kaip norėtų asmuo, kuriam skirtas palaikymas. Maistu dažniausiai bandoma užpildyti jaučiamą tuštumą, kompensuoti trūkumą ar tiesiog nukreipti mintis nuo to, kas nemalonu, kuo nors maloniu (maistu). Kas atskleidžia, jog pirmiausia reikia išsiaiškinti, kas vyksta jos gyvenime bei, kokios pagalbos nori pati draugė. Klausti be spaudimo, nuoširdžiai, priimančiai.  

Šioje vietoje atsiranda kitas aspektas - parodymas, jog jūs norite suteikti pagalbos. Kartais pakanka tiesiog priminti, jog esate šalia ir galite būti atrama prireikus. Nebūtina įpiršti savo pagalbą. Padėti galima ir reguliariai domintis drauge: klausiant apie jos dieną, kas joje įsiminė, kas kėlė gerus jausmus, kas kėlė sunkumų. Išsikalbėjimas, ar žinojimas, jog gali kažkas pasipasakoti irgi veikia kaip palaikymas. Tačiau, kad būtų galima padėti kitam asmeniui, turite rūpintis ir savimi, nes nuo to, kaip jaučiatės pats, gali priklausyti ir suteikiamos pagalbos kokybė.

Atsakant į paskutinį klausimą, jeigu nepavyko naudotos strategijos iki tol, naudinga būtų išbandyti derybas. Nežinau labai daug konteksto (kiek ilgai sergama bulimija, kas būdinga jos valgymui, kokie Jūsų tarpusavio santykiai), todėl sunku įvardinti, kas būtų tinkamiausia šioje situacijoje. Jeigu valgomos didelės porcijas, jas sumažinti, bet valgyti dažniau kartų per dieną. Mažėjant persivalgymo jausmui, mažės ir kaltės jausmas dėl persivalgymo. Tačiau perėjimas prie kitokio rėžimo, nei buvo įprasta, yra sunkus kelias. Būtent šioje vietoje Jūsų, kaip palaikymą suteikiančio asmens vaidmuo tampa labai svarbus.

Ankščiau pagalbos linijoje buvo užduotas tos pačios kategorijos klausimas, tačiau apie pagalbą sau. Klausimą ir atsakymą galima paskaityti čia, galbūt ten pateikta informacija taip pat bus informatyvi.

Labai svarbu žinoti, kur ir kokios pagalbos galima gauti, todėl siūlau paieškoti psichologinės pagalbos teikiančių institucijų savo mieste arba kreiptis į  valgymo sutrikimų centrą. Stipriai rekomenduoju apsilankyti pas specialistą, jeigu tai dar nebuvo padaryta anksčiau. 

Stiprybės ir kantrybės linki,

Odeta

atsakytas 2018 Geg 5 Odeta
×

Sek Tu-ne vienas! Facebook'e!

Palaikyk projektą!

566 klausimų
569 atsakymų
10 komentarų
173,916 vartotojų