"Tu - ne vienas!" Pagalbos Linija

Nebesuprantu, kas man pasidarė. Prieš metus laiko kartais bėgdavau iš pamokų, nes nebūnant mokykloje jausdavausi gerai. Šiais metais visiškai nebeinu į pamokas, jaučiuosi nevykėlė, rytais negaliu prisiversti eiti ir dėl to verkiu. Nebematau savęs jokiose studijose, man yra viskas per sunku. Visą gyvenimą norėjau stoti į programavimą. Tačiau motyvacijos ir noro neradimas man trukdo to pasiekti, kadangi matematikos beveik nemoku. Dabartiniai pažymiai yra nuo dvejeto iki penketo. Liko septyni mėnesiai iki matematikos egzamino ir aš netikiu savimi, ir kitų žodžiais, kad dar įmanoma pasistengti ir išlaikyti tą egzaminą. Tiesiog atrodau sau per kvaila ir nebežinau, kaip iš to išsikapstyti.

paklausė 2022 Grd 7 Stresas anonimas

1 Atsakymas

Sveiki,

ačiū už atvirą ir nuoširdų laišką. Džiugu, jog sieki sau padėti, ieškai sprendimų. Pagrindinė laiške įvardyta problema: motyvacijos ir noro trūkumas eiti į mokyklą, ruoštis egzaminams bei studijuoti programavimą. Ir tai tęsiasi jau pakankamai ilgą laiką – daugiau nei metus.

Kaip rašai, praėjusiais metais tai nekeldavo problemų: nors ir bėgdavai iš pamokų, jausdavaisi gerai. Šiais metais tikriausiai jausdama spaudimą dėl artėjančių egzaminų, patiri nemažai streso ir nerimo, jauti, jog viskas yra per sunku. Rašai, jog savęs nebematai jokiose studijose, nors visą savo gyvenimą svajojai studijuoti programavimą. Motyvacijos ir noro trūkumas trukdo mokytis ir siekti geresnių rezultatų, išlaikyti egzaminą. Ir nepaisant aplinkinių žodžių, tau vis tiek sunku save motyvuoti mokytis ir siekti tikslo, nes jautiesi esanti per kvaila.

Manau pirmiausia reikėtų skirti ramaus laiko sau apgalvoti, ko iš tikrųjų nori ir kas tau teikia pasitenkinimą bei motyvuoja. Verta apsvarstyti savo norą stoti į programavimą. Gyvenime taip nutinka, jog tai, kas kėlė susižavėjimą ir didžiulę motyvaciją veikti, staiga nublanksta, nebeteikia prasmės. Tai gali nutikti dėl įvairių priežasčių. Viena jų – pervargimas, kitaip tariant perdegimas. Šiuo atveju žmogus tiesiog persistengia reikalaudamas iš savęs per daug. Turėdami ribotas galimybes, neretai reikalaujame iš savęs virš savo galimybių ribos. Taigi nenuostabu, kad pervargstame, o tuomet išsikelti nors ir ilgą laiką motyvavę tikslai mums nebeteikia pasitenkinimo.

Kita priežastis – tiesiog noro trūkumas. Galbūt svajodama apie programavimą tiksliai nesupratai, kas tai yra ir kiek daug pastangų, energijos ir atkaklumo reikės, norint įstoti ir studijuoti programavimą. Gali būti ir taip, jog pervertiname savo galimybes.

Žinoma, atsakymų į šiuos klausimus gali tekti paieškoti, svarstyti ir klausti aplinkinių įžvalgų. Nesvarbu, kokiais būdais ieškosi atsakymų, svarbu, kad apskritai stengtumeisi į juos atsakyti. Manau taip vadinama nuojauta taip pat čia gali pagelbėti. Gali išbandyti ir savanoriavimą. Savanorystė – puikus būdas ne tik atrasti mėgstamas veiklas, savo stipriąsias puses, bet taip pat ir kelti savivertę kuriant santykį su kitais.

Rašai, jog jautiesi kvaila ir nevykėlė. Taip jausdamasi, prarandi motyvaciją lankyti mokyklą, o tai neleidžia pasiekti geresnių įvertinimų. Tuo tarpu gaudama prastus pažymius jautiesi nevykėlė. Tai užburtas ratas. Jei nori jį sustabdyti, reikia kažką keisti. Siūlau pradėti nuo motyvuojančių ir įkvepiančių frazių sau kas rytą ir kas vakarą: „Esu gabi, darbšti, talentinga ir galiu pasiekti tai, ko norėsiu. Niekas negali manęs sustabdyti, nes renkuosi aš. Klaidos man padeda tobulėti ir žengti pirmyn. Viskas su manimi yra gerai ir šiandien padarysiu tai, ką galiu geriausio!”. Šią frazę gali kartoti bet kada, ypač kai jausi, kad trūksta pasitikėjimo savimi ir motyvacijos veikti.

Taip pat atmink, kad nieko ir niekada gyvenime neturėtume daryti per prievartą. Išimtis gali būti taisyklės ir ribos, kurių reikia laikytis (pvz.: eiti į mokyklą, nes būsi pašalintas/neišlaikysi egzaminų ir t.t.). To neišvengsime, tačiau dažnu atveju galime rinktis (mokytis ar nebesimokyti, stoti į vieną specialybę ar į kitą). Dar svarbu įvertinti kiekvieno elgesio pasekmes. Juk nei vienas tikriausiai sau nenorime pakenkti: neišlaikyti egzamino, būti pašalintam iš mokyklos ir t.t. Taigi verta mokytis ir meilės sau. Žinant, kas man geriausia ir kas galėtų atnešti naudos, galbūt ne tik man, bet ir kitiems renkamės sau naudingas ir prasmingas veiklas.

Atrasti vidinę ramybę ir džiaugsmą gali padėti kasdienė relaksacija, skiriant laiko sau ir savo mintims: https://www.youtube.com/watch?v=lxbTOPBOHtE&t=96s

Svarbu įveikiant sunkumus ir susiduriant su iššūkiais save motyvuoti patinkančiais dalykais, pavyzdžiui, skanus maistas, mėgstamas filmas arba knyga, susitikimas su draugais ar kt.. Tai padeda atgauti jėgas ir vėl žengti į priekį.

Jei sunku atrasti noro ir motyvacijos padėti sau, gali padėti ir tave palaikantis, supratingas žmogus: https://jaunimolinija.lt/# Pokalbis leis pasijusti geriau

Stiprybės, sėkmės ir daug meilės sau,

Martyna

atsakytas 2022 Grd 11 Martyna
×

Sek Tu-ne vienas! Facebook'e!

Palaikyk projektą!

570 klausimų
572 atsakymų
10 komentarų
173,916 vartotojų