Sveiki. Ačiū, kad parašėte.
Neigiamų minčių dažniausiai turime visi, ar bent jau karts nuo karto su jomis susiduriame. Svarbu atpažinti kokiose situacijose jos kyla ir ar tai pasikartojančios mintys, kiek jos pagrįstos, o kiek tik neteisingų įsitikinimų apie save ar apie aplinką rezultatas. Iš vaikystės atsinešta patirtis taip pat gali turėti įtakos išmoktam teigiamam/neigiamam minčių įsijungimui, svarbu, kad tai netrukdytų visavertiškai gyventi ir viduje jaustis pakankamu. Jei tai nuostatos/ įsitikinimai ir jie yra neigiami ir apie mus pačius - pvz galvojame, kad mums nepavyks kažko įgyvendinti, todėl, net neverta pradėti - tada mes iš savęs daug atimame ir tada verta mėginti tokias mintis sąmoningomis pastangomis pakeisti.
Manau, kad nemalonios mintys efektyviausiai atsiskiria nuo mūsų tada, kai turime kur nukreipti energiją ir kuo užsiimti. Tai gali būti fizinė veikla, sportas, pasivaikščiojimas gryname ore, mėgstamos veiklos, laisvalaikis, naujų širdžiai mielų veiklų/pomėgių suradimas, išbandymas. Susitelkimas į teigiamus dalykus, kurie džiugina: mėgstama muzika, puodelis kvapnios arbatos, susitikimas su draugais, mėgstama knyga ir pan. Gali padėti meditacija, susitelkimas į kvėpavimą - kai visas dėmesys skiriamas tik taisyklingam kvėpavimui : kai įkvepiame giliai, per nosį, lėtai išpučiant pilvą ir iškvepiame per burną, pilvas tuo metu subliūkšta. Tai padeda būti momente tik čia ir dabar.
Galima pildyti gerų nutikimų dienoraštį: kai rašoma viskas, net smulkmenos, kurios tą dieną nutiko ir kurios yra geros (padariau mankštą, buvau gryname ore, susitvarkiau namus, nusipirkau norimą pirkinį, nusišypsojau kaimynei ir pan). Tai puikus būdas stebėti, kiek gerų dalykų nutinka per dieną.
Galima iškelti sau užduotį: visą savaitę į klausimą ``kaip gyveni? ``atsakyti: ``gerai`` - ir tuomet rasti kaip pagrįsti šį teiginį -teigiami argumentai labai svarbu (pvz esu sveikas, sužinojau naujų dalykų, perskaičiau įdomią knygą, dalyvavau seminare, kuriame sužinojau, kad....., išbandžiau naują patiekalą, dalyvavau įdomiam susitikime ir pan) Palaipsniui taip išmokstama susikoncentruoti į teigiamas patirtis.
Galima savo mintyse įsivaizduoti S T O P mygtuką - ir kiekvieną kartą, kai kyla nepageidaujamos, nemalonios mintys - įsivaizduoti, kad nuspaudžiate tą mygtuką ir daugiau apie tai nebegalite galvoti.
Dar vienas būdas - nuoširdžiai sau atsakykite, kiek tos neigiamos mintys, kurios kyla yra teisingos ir pagrįstos?kuo remiantis taip manote? ar tos neigiamos mintys yra tikri faktai, ar tik įsivaizdavimas? ar buvo situacijų gyvenime, kai galvojot neigiamai - bet atsitiko priešingai, ar net geriau nei pats manėte?
Galite pamėginti ir psichoterapiją - kai kartu su specialistu giliau peržvelgsite savo nuostatas, jų atsiradimo priežastis ir terapijos pagalba labiau pažinsite save, įgysite naujus strategijos būdus.
Teigiamos mintys visada įkvepia ir suteikia daugiau motyvacijos, ryžto, drąsos, tai taip pat veikia ir šalia esančius žmonės, tokie žmonės pritraukia daugiau draugų/aplinkinių ir pritraukia į savo gyvenimą gražių ir šviesių dalykų.
Linkiu Jums stiprybės ir žinojimo, kad esate kur kas daugiau ir vertingiau, nei tik Jūsų mintys,
Ingrida