"Tu - ne vienas!" Pagalbos Linija

Dirbu įmonėje daugiau nei 10 metų. Pradėjau nuo žemiausios grandies, bet laikui einant vis kilau ir šiuo metu užimu geras pareigas, gerą atlygį gaunu. Tačiau pasikeitus vadovu sunku pasidarė psichologiškai. Darbus atlieku laiku, visada iniciatyva rodau, pastabų negaunu dėl vėlavimo, darbo kokybės ar dar ko, BET bendravimas yra šiurkštus, užgaulus, žeminantis. Tai tesiasi apie pusmetį, gal kiek daugiau. Nebejaučiu motyvacijos, jaučiuosi pažeminta ir nevertinama, bloga emocija ne tik darbe, bet ir namuose. Darbo pobudis, įmonės vizija - patinka ir dar labiau liūdna dėl esamos situacijos. Norėčiau mesti viską nors ir šiandien, bet bijau nerasti darbo patinkamo (finansiškai ir dominančio kaip šis)

paklausė 2023 Lap 15 Stresas Ana

1 Atsakymas

Laba diena, Ana.

Ačiū, kad rašote ir ieškote pagalbos.

Savo laiške pasakojate, jog dirbate toje pačioje įmonėje dešimt metų. Per šį dešimtmetį kilote karjeros laiptais ir šiuo metu užimate puikias pareigas, gaunate gerą atlyginimą. Tačiau pasikeitus vadovui, pajutote emocinį sunkumą. Nors ir viską atliekate gerai, rodote iniciatyvą, negaunate pastabų, vis tik jaučiate šiurkštų, užgaulų ir žeminantį bendravimą. Toks vadovo elgesys tęsiasi apie pusmetį, dėl šios priežasties nebejaučiate motyvacijos, priešingai - jaučiatės pažeminta ir neįvertinta. Pajutote, jog šios emocijos persiduoda ir į Jūsų asmeninį gyvenimą. Kyla mintys viską mesti, bet baiminatės, jog nerasite tinkamo darbo, kuris Jus domintų ir būtų finansiškai stabilus.

Darbas yra gyvenimo sritis, kurioje praleidžiame bene daugiausiai savo laiko, todėl visiškai natūralu, jog jaučiate norą dirbti pozityvioje aplinkoje, kurią suptų suprantantys, palaikantys ir padedantys darbdaviai bei kolegos. Skaitydamas Jūsų laišką jaučiu, jog po mažu prarandate norą kiekvieną dieną keliauti į darbą, o juk ir sakoma, jog žmogus yra laimingas tada, kai ryte nori vykti į darbą, o po darbo jaučia norą grįžti namo.

Jūsų įvardintas vadovo elgesys - šiurkštus, užgaulus ir žeminantis bendravimas yra vadinamas mobingu. Jūsų įvardinama situacija galėtų būti priskiriama vertikaliajam mobingui, kai darbuotojo engimą vykdo aukštesniajam įmonės hierarchijos lygiui priklausantis darbuotojas - Jūsų vadovas. Mobingo priežasčių gali būti įvairių, viena iš jų - pavydas, asmuo gali pavydėti jaunesniam, sėkmingesniam, mažiau patirties turinčiam kolegai. Mokslininkai priskaičiuoja apie 45 elgesio variantus, kurie yra būdingi mobingui. Mobingas gali būti naudojamas norint palaužti kolegą, priversti jį palikti darbą. Kartais toks elgesio modelis gali būti nesąmoningas, žmogus tokiu elgesiu gali išveikti viduje susikaupusias emocijas ir jausmus. Tačiau svarbu suprasti, jog toks darbuotojo elgesys nėra pateisinamas, tai Jūsų teisių pažeidimas. Mobingas gali žaloti psichinę ir fizinę žmogaus sveikatą, mažinti motyvaciją, pasitikėjimą savimi, pasitenkinimą darbu. Tai taip pat kenkia organizacijos bendram emociniam klimatui, gali mažinti bendrą darbuotojo (-ų) produktyvumą.

Šioje situacijoje gali būti keli situacijos sprendimo būdai. Vienas iš jų - pokalbis su kolega iš kurio jaučiate spaudimą. Svarbu išsakyti, kaip jaučiatės, prasminga naudoti "Aš kalbą" - naudinga pabrėžti, jog Jūs jaučiatės blogai, kai girdite tikrovės neatitinkančius žodžius, pastovią kritiką. Jei pastebite, jog vadovas Jūsų negirdi, situacija negerėja, naudinga kreiptis į įmonėje esantį žmogiškųjų išteklių skyrių ar kitą atsakingą asmenį. Jei įmonėje nėra atsakingo žmogaus, rekomenduotina kreiptis į Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą arba Darbo ginčų komisiją.

Savo laiške rašote, jog išgyvenama situacija privertė galvoti apie naujo darbo paieškas, nors ir jaučiate, jog veikla dabartinėje įmonėje džiugina - tiek atlyginimo klausimas, tiek matoma prasmė, tačiau vadovo elgesys neleidžia džiaugtis ilgai kurta darbo vieta. Vis pagalvojate apie naują darbą, tačiau kyla abejonės, ar pavyktų rasti tinkamą, kuris atitiktų Jūsų lūkesčius. Natūralu, jog jaučiate baimę, dabartinėje įmonėje dirbate dešimtmetį, neturėjote kitų patirčių, tad turite įsivaizdavimą, kad būtų sunku rasti įmonę, kurioje išpildytumėte save. Tačiau, jei matote norą ir poreikį, svarbu išdrįsti ir bandyti. Jums nereikia palikti dabartinio darbo, kad galėtumėte ieškoti ir pretenduoti į kitas darbo vietas. Galite turėti saugų variantą ir ieškoti kitų, kurie Jums tiktų ir patiktų. Smegenys visada bijos naujų patirčių. Svarbu atsiminti, jog visada jausime baimės jausmą, bet vis tiek galime stengtis gyvenimui tarti: TAIP!

Apie savo jausmus ir išgyvenimus prasminga pasikalbėti su specialistu. Mobingas gali neigiamai paveikti įvairias gyvenimo sritis, todėl svarbu pasirūpinti savo emocine gerove ir sveikata. Dėl individualių konsultacijų galite kreiptis į savo šeimos gydytoją arba Jūsų mieste esantį psichikos sveikatos centrą. Kiekvienam piliečiui priklauso 12 nemokamų konsultacijų per metus. Jei jausite, jog norite pasikalbėti čia ir dabar, visada galite kreiptis žemiau nurodytais numeriais:

Moterų linija - 8 800 66366

Jaunimo linija - 8 800 28888

Vilties linija - 116 123

Linkiu drąsos ir stiprybės.

Lukas

atsakytas 2023 Lap 26 Lukas
×

Sek Tu-ne vienas! Facebook'e!

Palaikyk projektą!

568 klausimų
570 atsakymų
10 komentarų
173,916 vartotojų