Kaip išvengti sunkumų ir būti laimingu žmogumi VISADA?

Laimė Laimė

Užgriuvus nesėkmėms, darbų lavinai, stresui ar padaugėjus atsakomybėms dažnai pradedame negatyviai galvoti apie ateitį ir nebesidžiaugti dabartimi. Pradeda laimės nebeteikti tai, ką jau turime, mažus dienos pasisekimus užgožia nesėkmės, vis labiau pradeda atrodyti, kad tikslas, kurį norime pasiekti (pvz.: gerai pabaigti universitetą, įstoti į norimą profesiją, gauti paaukštinimą darbe, susirasti darbą, nusipirkti norimą automobilį, sutikti savo antrąją pusę ar pan.), padarys mus laimingais, tačiau kol kas tikslas yra kažkur toli ateityje ir dabar patiriamos nesėkmės atrodo vis labiau jį atitolina bei temdo laimės jausmą. Tuomet kaip nebesikankinti dėl nesėkmių ir būti laimingam? Kas gali suteikti laimės jei nesėkmės atrodo vis tiek bus ir užklups? Kaip padaryti, kad sunkumai nebeužgriūtų ir galėčiau netrukdomai būti laimingu žmogumi?

Kas yra laimė?

Dažnam iš mūsų laimė asocijuojasi su problemų nebuvimu, turtais, teigiamomis emocijomis, skaniu maistu, pilnavertiškais santykiais, meile, ir pan., o gyvenimo rūpesčiai ir neigiamos emocijos lieka už borto, todėl susidaro klaidingas įspūdis, kad norint būti laimingam reikia neturėti problemų ir būti pozityviam. Tačiau laimė yra sudėtingesnis dalykas. Tai labiau yra mąstymo būdas, kitoks požiūris į kasdienius įvykius, save bei kitus žmones ir adekvatūs lūkesčiai. Puoselėjami dideli lūkesčiai užtemdo laimės jausmą, nes ne visada jie gali pasitvirtinti, o jei žmogus dar mėgsta sureikšminti nesėkmes, tuomet lūkesčiai trukdo būti laimingam. Moksliniai tyrimai rodo, kad žmonės, kurie geba atleisti ir nelaikyti nuoskaudų savyje, stengiasi būti čia ir dabar, o ne įkyriai pergalvoti praeities įvykius jaučiasi laimingesni nei tie, kurie linkę gyventi praeityje, sureikšminti nesėkmes bei laikyti pyktį savyje.

Dažnai, kai nebesijaučiame laimingi ir atrodo kasdienybė tampa vis niūresnė, į sąmonę pasibeldžia mintis, kad galbūt laimė slypi dalykuose, kas sukelia teigiamas emocijas. To pasekoje lengva pradėti galvoti, kad dalykai, sukeliantys teigiamas emocijas yra laimės šaltinis, todėl labai lengva pasiduoti gerų emocijų medžioklei. Kaip žinome, emocijos yra trumpalaikės, tat ir geromis emocijomis grįsta laimė taip pat yra trumpalaikė, kuri užkerta kelią tikrajam laimės jausmui. Psichoterapeutas Rasas Harisas yra pasakęs, kad dažnai laimė yra suprantama, kaip džiugesys, pasitenkinimas ir malonumai, visi nori tai patirti, tačiau kuo labiau žmogus šių emocijų vaikosi, tuo labiau susiduria su nusivylimu. Tat sumaišius laimę su geromis emocijomis, lengva praleisti laimę pro šoną.

Kad laimė ateitų ir išliktų

Kaip tapti laimingesniam nesivaikant tik trumpalaikių teigiamų emocijų? Savo gyvenimo krypties žinojimas ir judėjimas ta kryptimi yra raktas į laimę ilgalaikėje perspektyvoje. Kai vadovaujamasi tuo, kas giliai širdyje jaučiame yra svarbiausia, reikšminga, tai ir veikla, kuria užsiimame tampa prasminga. Žinojimas kokio darbo nori, kokių santykių, koks esi ar norėtum būti bei ėjimas ta linkme ir džiaugimasis net menkiausiais laimėjimais, suteikia laimės jausmą. O nesėkmės yra laikinos, jei ties jomis emociškai neužsistovime. Tokiu atveju nesėkmės ir problemos nesugriaus laimės jausmo.

Tačiau ką daryti, jei užgriūva nesėkmė po nesėkmės nors ir esi savo kelyje bei judi ten, kur nori? Gyvenime nesėkmių išvengti neįmanoma, tat geriau pakeisti požiūrį į jas, kad jos neišmuštų iš vėžių. Noras ir įkvėpimas dingsta tuomet, kada žmogus nebemato prasmės savo veikloje, mano, kad galbūt niekada neišlips iš problemų liūno. Tačiau šią baisią juodą ateitį piešia mūsų protas, kuriam nevalia atiduoti savo gyvenimo vadelių, nes jis nepiešia tikros realybės. Ateitis visuomet yra žmogaus rankose, tat norint įgauti įkvėpimo reikia susitaikyti su situacija, pakeisti požiūrį - negalvoti apie blogiausia, nes nebūtinai taip gali įvykti. Svarbiausia, atsiriboti nuo neigiamų ateities prognozių, nebijoti rizikuoti, kūrybiškai pažvelgti į situaciją ir pasielgti kitaip, nei įprastai, nes dabartiniai elgesio būdai jus ir nuvedė ten, kur dabar esate.

Laimingi galime būti visi, kiekvienas yra savo laimės kalvis, tik reikia atrasti, kas jums suteikia laimės ir to siekti. Nuo jūsų požiūrio, lūkesčių ir kantrybės priklauso gyvenimo kokybė. Svarbu neužsistovėti ties nesėkmėmis, vertinti tai, ką turite, išsilaisvinti iš nuoskaudų kaupimo, negatyvaus mąstymo apie ateitį bei save, kelti žemesnius lūkesčius ir džiaugtis gautu rezultatu bei būti kantriam užklupus sunkiems laikams, nes nieko nėra mažino, nesėkmių irgi. Laimė yra čia ir dabar, o ne kažkur ateityje, ji yra kelias, procesas, o ne finiše laukiantis apdovanojimas už pastangas.