Psichologinė sveikata ir miego sutrikimai, arba kai sapnų karalystė tampa kančia

Miego sutrikima Miego sutrikima

Mes praleidžiame maždaug trečdalį savo gyvenimo miego būsenoje. Visi tie metai praleisti užmerktomis akimis yra ypač svarbūs mūsų fizinei sveikatai, psichikai bei kognityvinei būsenai. Po bemiegės nakties juk niekas nesijaučia žvalus ir energingas. Deja, tačiau beveik kiekvienas žmogus savo gyvenime susidurs su tam tikrais miego sutrikimais, kurie sutrikdys bet kokius planus kitą dieną. Daugumai miego sutrikimų įtaką daro stresas, nesveikas gyvenimo būdas, valandos praleidžiamos prie kompiuterio prieš miegą.

 

Tačiau, kartais miego sutrikimai yra sukeliami įvairių psichologinių sutrikimų bei kitų veiksnių. Tai atvejais, kad ir kiek šilto pieno gertum prieš eidamas į lovą ir, kad ir kiek medituotum sukryžiavęs kojas, geriau nebus. Tad šį kartą trumpai aptarkime kelis miego sutrikimus, kurie pasižymi ypatingai stipriu ryšiu su psichologine sveikata - ją paveikia arba yra jos paveikiami.

Nemiga

Nemiga yra geriausiai žinomas ir pats dažniausias miego sutrikimas. Nemiga yra apibūdinama kaip sunkumas užmigti ir/ar užmigus, išlikti miego būsenoje. Statistiškai vienas iš trijų žmonių per savo gyvenimą patirs nemigos kančias. Dažniausiai šis sutrikimas yra sukeliama streso, nerimo, depresijos, kai kurių vaistų, taip pat dažno alkoholio, narkotikų, ar net kofeino vartojimo. Labai svarbu yra atskirti retkarčiais pasitaikantį blogą nakties miegą nuo chroniško miego sutrikimo - nemigos. Nėra asmens, kuris būtų vieną ar kitą naktį nemiegojęs dėl streso ar nerimo. Tačiau, kad būtų diagnozuota kliniška ir chroniška bėda, nemiga turi tęstis bent tris mėnesius. O tokio laikotarpio be normalaus miego tikrai niekas nenori patirti. Jeigu jau savaitė be padoraus miego yra kančia, trys mėnesiai yra košmariškas potyris. Vis dėlto nemigą yra įmanoma išgydyti. Tam padeda terapija (ypač kognityvinė elgesio terapija), medikamentai, taip pat ir minėta meditacija bei sveikas gyvenimo būdas.

Nakties terorai

Nakties terorai yra gan sunkus miego sutrikimas. Iš pirmo žvilgsnio jie panašūs į košmarus, bet daug sunkiau suvaldomi. Nakties teroro metu asmuo pradeda klykti, šaukti, nevaldomai blaškytis ir drebėti. Kadangi dar būna neatsibudęs, šį asmenį taip pat yra labai sunku nuraminti, net jam pabudus. Nakties terorai yra ypač koncentruoti panikos ir pavojaus išpuoliai, kuriuos dažniausiai patiria vaikai, rečiau suaugusieji. Šis miego sutrikimas yra sukeliamas ilgalaikio miego trūkumo, ligų bei kai kurių vaistų. Labai dažnai miego terorus patiria žmonės, kurie serga potrauminio streso sindromu. Nakties terorus, kaip ir daugelį kitų miego sutrikimų, galima išgydyti. Tam padeda miego aplinkos gerinimas, terapija dėl psichologinių sutrikimų, kurie gali daryti įtakos. Taip pat galima pasitelkti medikamentus, jeigu patiriami miego terorai yra ypač sunkūs.

Bruksizmas (griežimas dantimis)

Kaip pats pavadinimas paaiškina, bruksizmas yra nevaldomas griežimas dantimis miego metu. Taip, tai iš tiesų yra miego sutrikimas, kuris pasitaiko gana dažnai. Maždaug apie penki procentai žmonių nuolat patiria šią bėdą. Bruksizmas yra dažniausiai sukeliamas streso ir nerimo, nes žmogus būdamas stresinėje situacijoje neretai įtempia veido raumenis. Jeigu nerimo būsena tęsiasi ir miego metu, šie raumenys ir toliau būna įtempti. Ryte žmonės gali jausti žandikaulio skausmą, skųstis dažnais galvos skausmais, dantų jautrumu. O šie simptomai tikrai nepadeda kasdieniam stresui ar nerimui lengvinti. Kaip ir daugelį kitų miego sutrikimų, bruksizmą galima gydyti terapija, tam, kad sumažėtų streso lygmuo. Kitas būdas yra miegoti su burnos apsauga, kuri neleis dantims liestis miego metu.

Miego paralyžius

Tai turbūt yra vienas iš rečiau pasitaikančių, tačiau ypač kraupokų miego sutrikimų. Pats miego paralyžius yra normali kūno būsena REM miego fazės metu, kai kūnas neleidžia žmogui judėti sapnavimo metu. Šis paralyžius dažniausiai baigiasi, kai asmuo pabunda, tačiau kartais pasitaiko atvejų, kai reikia “laukti” kol bus galima pajudėti. Neretai to trumpo laikotarpio metu žmogus mato haliucinacijas, tarsi jo sapnai būtų atgiję. Jis mato tamsius pavidalus, jaučia, kad kažkas tarsi jį liečia. Kai kurie tvirtina matę vaiduoklius ar buvę pagrobti ateivių. Ir visa tai sukurta mūsų pačių smegenų. Tad ne staigmena, kad tai ypač bauginanti patirtis. Nors miego paralyžius nedaro jokios ilgalaikės įtakos sveikatai, žmonės, kurie dažnai patiria šį sutrikimą bijo eiti miegot dėl galimų haliucinacijų ir košmariškų vaizdinių. Tos kelios sekundės panikos gali visiškai sugadinti visą naktį ramaus miego, o asmuo gali pradėti nebepasitikėti paties savo protu ir akimis. Dėl ko atsiranda miego paralyžius ir kaip jis gydomas vis dar nėra žinoma. Žinoma, yra ir kitų daug dažniau pasitaikančių miego sutrikimų, kurių neaptarėme. Tokių kaip miego apnėja ar neramių kojų sindromas, kuriuos išgyvena daugybė žmonių. Tačiau šiame straipsnyje sutelkėme dėmesį ties miego sindromais, darančiais psichologinę įtaką ar sukeliančiais psichologinių problemų.

Jeigu manote, kad išgyvenate, ar esate išgyvenę vieną ar kelis iš paminėtų sutrikimų, būtinai pakalbėkite su savo artimaisiais ar specialistu. Ypač jeigu jie sukelia sunkumų asmeniniame gyvenime, nepamirškite, kad pagalba egzistuoja ir yra pasiekiama.