7 būdai, kaip susitvarkyti su šventinio periodo stresu

Šventinis stresas Šventinis stresas

„Stresas nėra tai, kas mums nutinka. Stresas yra mūsų reakcija, kurią mes galime keisti“ (Maureen Killoran)

Daugeliui žmonių šventinis Kalėdų bei Naujųjų metų periodas asocijuojasi su šiltais prisiminimais, linksmybėmis, maloniomis akimirkomis su šeima bei skaniais patiekalais. Paradoksalu, tačiau vis tik artėjant šventėms kai kurie iš mūsų gali kartu jausti ir vidinį jaudulį, nerimą ar netgi paniką. Stresas šiuo atveu gali kilti dėl skubėjimo bei sunkumų planuojant šventes, kai stengiamės pradžiuginti savo artimuosius ir sukurti jaukią šventinę namų aplinką, kas skatina daugiau nerimauti ir finansiškai išlaidauti. O kur dar nuolatinis skubėjimas ir geriausių dovanų artimiesiems ieškojimas prekybos centruose paskutinėmis savaitėmis ar dienomis prieš šventes...

Šventinio periodo streso priežastys

Pagrindinės išgyvenamo šventinio periodo streso priežastys gali būti įvairios. Tai gali būti šeimos problemos, konfliktai, kurie gali kelti įtampą namuose, visiems susirinkus prie bendro vaišių stalo. Kiekvienas žmogus šventes įsivaizduoja skirtingai: vienam tai ramus laikotarpis, kiti asmenys šeimoje gali norėti linksmybių, tad čia susiduriama su skirtingais lūkesčiais, keliančiais nesutarimus. Galimi ir išgyvenamos vienatvės ar netekties jausmai, kuomet jaučiamas sustiprėjęs liūdesys, matant kitus žmones esant laimingais. Būtent su šiais jausmais susiduria ir vyresnio amžiaus žmonės, kurie jaučiasi apleisti ir pamiršti, nebeturintys draugų ir artimųjų. Dažnai susiduriama ir su finansiniais sunkumais, kadangi šventiniu laikotarpiu iš ties padidėja išlaidų ir išleidžiama daugiau pinigų nei norisi. Iš ties, apibendrinant, šventiniu periodu galima jausti ir spaudimą bei kitus sunkumus, susijusius su pačių švenčių šventimo idealizavimu visuomenėje.

Kaip padėti sau išgyventi šventinio periodo stresą?     

Žinoma, net ir trumpalaikis stresas veikia neigiamai mūsų savijautą, emocijas ir sveikatą. Šiuo atveju yra svarbu gebėti sau padėti neramiu laikotarpiu atgauti vidinę harmoniją. Štai 7 patarimai, kurie gali padėti:

1. Naudinga planuoti iš anksto

Kitaip tariant, dovanas artimiesiems patartina pradėti pirkti gerokai prieš šventes. Taip pat ruošti renginių planavimus ir rašyti sveikinimus galima pradėti planuoti anksčiau, taip išvengiant paskutinės minutės patiriamo streso. Būtų naudinga susidaryti veiksmų planą prieš šventes, tokiu būdu paruošiant save ir nepamirštant svarbių dalykų.

2. Sudarykite savo šventinį pirkinių sąrašą ir biudžetą

Apsvarstykite, kiek galite išleisti šventinio periodo laikotarpiu dovanoms, maistui ir kitoms reikmėms.

3. Dalinkitės pareigomis

Teigiama, jog moterys šventiniu periodu patiria daugiau streso nei vyrai, veikiausiai tai gali būti susiję su namų ruošos darbais ir maisto gaminimu, tad šiuo aspektu naudinga šeimoje pasidalinti darbais, kas pirks produktus, kas ruoš namus ar rūpinsis dekoracijomis.

4. Leiskite sau pailsėti

Vis tik, šventės - poilsio laikas ir atostogos. Nepamirškite leisti sau atsipalaiduoti ir mėgautis šventine nuotaika. Pasirūpinkite savimi, nes tai gali padėti sumažinti šventinį stresą.

5. Naudokite relaksacijos bei kvėpavimo pratimus

Stresas silpnina mūsų imuninę sistemą, tad itin svarbu, kad nepaisant viso esamo šurmulio, nepamirštumėte atsikvėpti ir šiek tiek atsitraukti taip leidžiant sau nusiraminti. Daugiau patarimų apie vidinę ramybę galite paskaityti šiame straipsnyje: "Kaip nepasimesti šventinio laikotarpio chaose ir atrasti vidinį pasaulį?".

6. Rūpinkitės savimi

Šventiniu laikotarpiu reikėtų skirti laiko sportui, sveikai mitybai, atpalaiduojamosioms procedūroms ir pasimėgauti artėjančiomis šventėmis. Tai suteiks teigiamų emocijų, sumažins įtampą ir kartu padės išsaugoti vidinę ramybę širdyje.

7. Jauskite, jog galite suvaldyti stresą

Stresas yra natūrali mūsų pačių reakcija į įvykius, visiškai to suvaldyti yra neįmanoma, tačiau sušvelninti jo neigiamą poveikį galime. Naudinga didinti savo atsparumą stresui išeinant pasivaikščioti, pakeičiant aplinką ar išveikiant per mėgstamą veiklą.